listopad 14, 2018

Uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości

11 listopada Łódzki Kurator Oświaty Grzegorz Wierzchowski wziął udział w wojewódzkich obchodach Narodowego Święta Niepodległości. W uroczystościach rozsianych po całym regionie uczestniczyli również pracownicy Kuratorium Oświaty.

Wojewódzkie uroczystości związane ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Archikatedralnej. W niedzielny poranek świątynię wypełniły tłumy łodzian. Byli m.in. przedstawiciele władz województwa i Łodzi, reprezentanci różnych instytucji, organizacji i stowarzyszeń, poczty sztandarowe służb mundurowych i szkół, kombatanci i harcerze. Mszę celebrował Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś, Metropolita Łódzki.

– Nie dziękujemy dziś Bogu za machinacje polityków i układy przy dyplomatycznym stole, ale za wolnych ludzi, za wolnych Polaków, których pełny jest wiek XIX. Ten, który prowadził nas do wolności – mówił w homilii Grzegorz Ryś. Arcybiskup wymienił wielu słynnych artystów, naukowców, polityków, ludzi Kościoła, bez których – jego zdaniem – nie byłoby Polski po latach niewoli. Prosił jednak, by pamiętać również o tych mniej znanych lub najczęściej zupełnie anonimowych Polakach, którzy w walce o niepodległość oddali życie.
Ksiądz Arcybiskup w dniu narodowego święta namawiał również do tego, abyśmy wzajemnie się szanowali, próbowali zrozumieć, a nawet od siebie uczyć. – Być może te wszystkie sprawy, które są w tej chwili takie gorące, z Bożej perspektywy wyglądają zupełnie inaczej. Być może widać z niej tą samą miłość, która kryje się w drugich. Miłość do tego samego kraju, zakorzenioną w tej samej przeszłości – zastanawiał się łódzki pasterz.

Druga część uroczystości miała miejsce przed katedrą, na placu im. Jana Pawła II. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i wciągnięciu na maszt biało-czerwonej flagi głos zabrał wojewoda łódzki Zbigniew Rau.
Wojewoda wspomniał ojców niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego. Mówił, że reprezentowali różne polityczne strategie, odmienne wizje państwa, ale łączyła ich Polska. To właśnie Polska spowodowała, że stanowili jedność mimo podziałów – podkreślił Zbigniew Rau. Zdołali razem wywalczyć niepodległość Rzeczpospolitej, bronić jej granic, odbudować potencjał gospodarczy, patriotycznie wychować młodzież.

Po wystąpieniu wojewody żołnierze odczytali apel poległych i oddali salwę honorową. Złożono kwiaty i zapalono znicze przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Uroczystość zakończyła defilada kompanii honorowych, maszerujących ulicą Piotrkowską w rytm patriotycznych pieśni wykonanych przez Orkiestrę Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie.

Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości było świętowane w całym województwie. W wielu uroczystościach organizowanych przez samorządy i instytucje kultury wzięli udział przedstawiciele Kuratorium Oświaty.
Dyrektor piotrkowskiej delegatury urzędu Tomasz Trzaskacz uczestniczył w obchodach Święta Niepodległości w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie 11 listopada złożył kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Wcześniej, w piątek, odwiedził Szkołę Podstawową nr 3, gdzie zorganizowano rocznicowe uroczystości z udziałem Johna Benetta, polskiego 99-letniego pilota, weterana bitwy o Anglię, mieszkańca Piotrkowa.
W obchodach organizowanych przez placówki oświatowe uczestniczyli także wicekurator oświaty Jolanta Kuropatwa, dyrektor skierniewickiej delegatury KO Irena Maria Lesiak oraz dyrektor delegatury sieradzkiej KO Małgorzata Świątek-Słonina.

Szkoły odwiedzili w piątek także wizytatorzy urzędu, włączając się – z uczniami i nauczycielami – w akcję MEN wspólnego śpiewania hymnu „Rekord dla Niepodległej”.