listopad 14, 2018

Narodowe Święto Niepodległości w szkołach i przedszkolach województwa łódzkiego

W piątek o godzinie 11.11 w blisko 24 tys. polskich szkół i placówek dzieci oraz dorośli wspólnie śpiewali hymn Polski. W akcji MEN pn. Rekord dla Niepodległej kurator Grzegorz Wierzchowski uczestniczył wspólnie ze społecznością SP nr 30 im. rtm. Witolda Pileckiego w Łodzi. Wicekurator Jolanta Kuropatwa odwiedziła w tym dniu Samorządową Szkołę Podstawową im. Władysława Łokietka w Topoli Królewskiej.

– Bierzemy udział w niezwykłym wydarzeniu. Przed chwilą razem z nami, jednocześnie, hymn Polski śpiewało ponad 4,8 mln uczniów oraz blisko 470 tys. nauczycieli w całym kraju – powiedział podczas uroczystości Grzegorz Wierzchowski, łódzki kurator oświaty. Kurator przypomniał, że jesteśmy jedynym narodem, który na 123 lata zniknął z mapy świata, ale, mimo okrutnych represji zaborców, przetrwał, odzyskał wolność i odbudował swą państwowość.  – Mamy wielkie szczęście, że możemy uczestniczyć w tym ważnym jubileuszu, jakim jest 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości – dodał kurator.

W spotkaniu w SP nr 30 w Łodzi uczestniczył także delegat Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej Bartłomiej Rosiak, który na co dzień jest uczniem XII LO w Łodzi. 

Po uroczystym zaśpiewaniu 4 zwrotek Mazurka Dąbrowskiego uczniowie zaprezentowali program artystyczny, w którym poezją  i pieśniami patriotycznymi przypomnieli najważniejsze momenty polskiej drogi do odzyskania niepodległości.

Równie podniosły charakter miało piątkowe spotkanie w Samorządowej Szkole Podstawowej im. Władysława Łokietka w Topoli Królewskiej, w którym udział wzięła wicekurator oświaty Jolanta Kuropatwa. Wśród gości znaleźli się także: Anna Straszewska, dyrektor biura senatora Przemysława Błaszczyka, Mateusz Pali, sekretarz Wojewody Łódzkiego, Adam Przepałkowski, prezes Związku Legionistów Polskich i ich Rodzin, przedstawiciele władz Gminy Łęczyca z wójtem Jackiem Rogozińskim na czele, oraz rodzice uczniów.

O godz. 11.11 wszyscy wspólnie zaśpiewali hymn Polski, włączając się tym samym w bicie Rekordu dla Niepodległej. Później uczniowie zaprezentowali inscenizację zatytułowaną „Polsce na 100-lecie”. Podczas  uroczystości odsłonięta została także ufundowana przez Gminę Łęczyca tablica pamiątkowa poświęcona działaniom II Batalionu 1 Pułku Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego w Topoli Królewskiej i okolicy.

Akcja Rekord dla Niepodległej, do której licznie przystąpiły szkoły w całym kraju oraz polskie placówki oświatowe za granicą, to jedna z wielu inicjatyw organizowanych przez MEN dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę wolności. W ramach programu wieloletniego „Niepodległa na lata 2017-2021” ministerstwo realizuje m.in. projekt edukacyjny „Godność, wolność, niepodległość”, na mocy którego w sierpniu br. przyznało 257 szkołom i placówkom oświatowym dofinansowanie (łącznie ponad 2 mln zł) na organizację obchodów związanych z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Wsparcie to pomogło zrealizować m.in. wystawy pamiątek, wycieczki patriotyczne,  koncerty, inscenizacje, rekonstrukcje historyczne, spotkania ze świadkami historii, gry terenowe i imprezy sportowe dedykowane Niepodległej.

Na dziedzińcu MEN udostępniona została wystawa plenerowa przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie „Ojcowie Niepodległości”. Ekspozycja prezentuje liderów walki o niepodległość i budowniczych polskiej państwowości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Wystawa będzie można oglądać do końca 2018 roku.
O tych i pozostałych inicjatywach ministerstwa przeczytać można na stronie internetowej MEN, w zakładce poświęconej obchodom rocznicowym: www.men.gov.pl/niepodlegla 

Obchody Święta Niepodległości w szkołach województwa łódzkiego:
SP nr 12 w Piotrkowie Trybunalskim – link do filmiku z bicia Rekordu dla Niepodległej
Święto Niepodległości w Waszych szkołach i przedszkolach -zdjęcia przesłane przez placówki