maj 6, 2024

Święto Konstytucji 3 maja

Janusz Brzozowski, Łódzki Kurator Oświaty, wziął udział w wojewódzkich obchodach 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Wojewoda Dorota Ryl podziękowała twórcom Konstytucji za to, że w 1791 roku wybrali drogę postępu i tolerancji. – Dziś żyjemy w rozwijającym się kraju, w którym konstytucja jest najważniejszym aktem prawnym i gwarantem równości wobec prawa dla wszystkich swoich obywateli. Słuchajmy się nawzajem, bądźmy dla siebie życzliwi, nie tylko przy okazji świąt i rocznic – zaapelowała wojewoda, której przed Archikatedrą w piątkowe południe słuchali łódzcy parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele organizacji i środowisk kombatanckich, harcerze i mieszkańcy miasta.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą celebrowaną przez kard. Grzegorza Rysia, metropolitę łódzkiego. Przed katedrą, na ulicy Piotrkowskiej, zaprezentowały się kompanie honorowe wojska, policji, straży pożarnej i miejskiej. Była tradycyjna salwa honorowa, po której uczestnicy obchodów złożyli kwiaty i wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Poniżej – zdjęcia z uroczystości