październik 14, 2022

Pismo MEiN w sprawie obowiązku korzystania z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym

Dyrektorzy Przedszkoli,
Szkół i Placówek

Szanowni Państwo,

uprzejmie informuję, że w ramach swoich kompetencji Rzecznik Praw Dziecka przeprowadził kontrole w zakresie wypełnienia obowiązku, wynikającego z przepisu art. 21 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (Dz. U. z 2020 r., poz. 152 i z 2022 r., poz. 1700).

Głównym obszarem nieprawidłowości był fakt, że mimo prewencyjnego charakteru tych działań oraz ustawowego obowiązku, podmioty kontrolowane (szkoły, placówki i organizacje pozarządowe) nie  posiadały kont w systemie teleinformatycznym Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym lub nie dokonywały zapytań w trybie art. 21 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym.

W związku z powyższym przypominam Państwu, że na podstawie obowiązujących od 1 października 2017 r. ww. przepisów (art. 4 ust. 3, art. 12 pkt 6, art. 15, art. 21 ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym), pracodawca i inny organizator w zakresie działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem małoletnich lub z opieką nad nimi, przed nawiązaniem z osobą stosunku pracy lub przed dopuszczeniem osoby do innej działalności, o której mowa wyżej jest obowiązany do uzyskania informacji, czy dane tej osoby są zamieszczone w Rejestrze z dostępem ograniczonym lub w Rejestrze osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze. Dostęp do tej informacji jest nieodpłatny.

Obowiązek ten jest konieczny w przypadku zatrudniania lub powierzania jakiejkolwiek działalności, nawet jeśli tylko potencjalnie związana ona być może z edukacją i opieką nad dziećmi. Pracodawca obowiązany jest przed zatrudnieniem osoby uzyskać informację, czy dane tej osoby są zamieszczone w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym (RSPTS) z dostępem ograniczonym. Dotyczy to także podejmowania współpracy np. w ramach wolontariatu, w zakresie działalności związanej z krajoznawstwem i turystyką czy profilaktyką i opieką zdrowotną nad dziećmi i młodzieżą, zajęciami dodatkowymi w placówkach oświatowych oraz instytucjach kultury.

Zgodnie z art. 23 ww. ustawy, dopuszczenie osoby do pracy lub innej działalności bez uzyskania informacji z RSPTS stanowi wykroczenie i podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1000 zł.

Ogólne informacje o Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym z dostępem ograniczonym, Rejestr oraz akty prawne regulujące jego funkcjonowanie zamieszczone zostały na stronie  Ministerstwa Sprawiedliwości:

Link do informacji na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości

Mając na uwadze ochronę praw dziecka, zadaniem o najwyższym priorytecie jest zabezpieczenie zdrowia i życia dzieci i młodzieży przed zagrożeniem związanym z przestępczością na tle seksualnym.

Z wyrazami szacunku

Z upoważnienia
MINISTRA EDUKACJI I NAUKI
Marzena Machałek
Sekretarz Stanu