listopad 27, 2019

Nagrody dla nastoletnich ratowników

Łódzki Kurator Oświaty nagrodził uczniów, którzy ruszyli z pomocą rannej, leżącej na ulicy kobiecie. Mateusz i Szymon dostali listy z gratulacjami i tablety.

Mateusz Adamczyk i Szymon Błażejewski są uczniami łódzkich szkół. Pierwszy z nich uczy się w Technikum Weterynaryjnym w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, drugi – w XXXIII Liceum Ogólnokształcącym. Obydwaj są wolontariuszami łódzkiego hospicjum dla dzieci.

W październikowy wieczór, wracając z wolontariatu, w okolicy skrzyżowania ulic Limanowskiego i Klonowej zauważyli leżącą na ziemi kobietę. Stało już przy niej kilka osób, zatrzymywały się auta, ale nikt nie pomagał.
W tej ekstremalnie trudnej sytuacji Mateusz z Szymonem zachowali się wzorowo. Poprosili kierowców o środki opatrunkowe, innej osobie polecili wezwać pogotowie, a sami w tym czasie umiejętnie zatamowali krew lecącą z rany, którą kobieta miała na głowie.
– W pierwszej chwili myślałem, że została potrącona przez samochód, dopiero później okazało się, że zwyczajnie zasłabła i upadła uderzając głową o jezdnię – relacjonował dramatyczne chwile Szymon podczas wtorkowego spotkania z Grzegorzem Wierzchowskim, Łódzkim Kuratorem Oświaty.

Kurator zaprosił chłopców do urzędu, aby ich poznać i podziękować za postawę godną pochwały. Wręczył im listy ze słowami uznania i tablety. Nastoletnim bohaterom pogratulowała również wicekurator oświaty Jolanta Kuropatwa.

Wrażenie na Grzegorzu Wierzchowskim zrobiło nie tylko zachowanie uczniów w tej konkretnej sytuacji. Kurator oraz pani wicekurator byli ciekawi, jak to się stało, że obaj zostali wolontariuszami hospicjum dla dzieci. Jak pomagają jego małym, ciężko chorym pacjentom, od jak dawna, jak często i dlaczego to robią. Uczniowie opowiedzieli również o swoich bliższych i dalszych planach życiowych.
– To piękne, że chcecie i potraficie pomagać innym – jeszcze raz podziękował uczniom kurator.

W spotkaniu wzięli udział dyrektorzy oraz nauczyciele szkół Mateusza i Szymona – Teresa Łęcka, Anna Piotrowska, Aleksandra Błażejewska i Marian Róg, a także pracownicy Hospicjum dla Dzieci przy ul. Łupkowej w Łodzi – Jarosław Maćkiewicz i Mateusz Błażejewski.

Poniżej galeria zdjęć ze spotkania kuratora i pani wicekurator z uczniami.