Grudzień 1, 2017

Minister edukacji gościem uroczystości w Rawie Mazowieckiej

Najstarsze przedszkole w Rawie Mazowieckiej przeszło gruntowny remont. Nowe, przestronne, dobrze wyposażone sale podziwiali w czwartek m.in. minister edukacji Anna Zalewska, wojewoda Zbigniew Rau i kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski.

Przedszkole Miejskie nr 1 w Rawie Mazowieckiej powstało w latach czterdziestych ubiegłego wieku. Teraz stary budynek przy ul. Kilińskiego został wyremontowany i powiększony o tzw. skrzydła z salą gimnastyczną i dodatkowymi salami dla dzieci. Sale zostały wyposażone w łazienki, nowe meble i atrakcyjne pomoce dydaktyczne (m.in. tablice interaktywne). Obiady dla dzieci przygotowywane są w nowocześnie urządzonej kuchni. Remont uwzględnił również potrzeby dzieci niepełnosprawnych. Zmienił się nawet plac zabaw, na którym pojawiły się nowe przyrządy do ćwiczeń.

Z 4,7 mln zł. wydanych na modernizację przedszkola prawie połowa pochodziła z budżetu państwa. Podczas czwartkowej uroczystości burmistrz Rawy Mazowieckiej Dariusz Misztal i dyrektor placówki Teresa Majcher podziękowali wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by dzieci mogły się uczyć i bawić w tak komfortowych warunkach.

– Edukacja to jedna z podstawowych potrzeb każdej wspólnoty. W Rawie jest ona dobrze zorganizowana. To miejsce może być wzorem dla całego kraju – powiedziała Anna Zalewska.
Minister edukacji pogratulowała władzom miasta operatywności w pozyskiwaniu funduszy na rzecz oświaty i przypomniała, że w całej Polsce do przedszkoli chodzi już ponad 70 proc. 3-latków, co jest jednym z najlepszych wyników w Europie.
Podczas uroczystości odczytany został list Beaty Szydło, w którym pani premier wyraziła uznanie wszystkim troszczącym się o dobro najmłodszych. Wojewoda Zbigniew Rau pogratulował lokalnej społeczności ambitnych celów i determinacji w ich osiąganiu. – Tak trzymać! – życzył samorządowcom i mieszkańcom Rawy. Kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski podkreślił natomiast, że rawska „jedynka” wyznacza standardy dla przedszkoli XXI wieku.

– Piękno wyzwala dobro. Wierzymy, że nowoczesne przestrzenie wspomogą rozwój naszych dzieci i pokażą, że warto marzyć z rozmachem – podziękowała w imieniu rodziców Edyta Paderewska, mama chodzącej do przedszkola Nadii.
W uroczystości wzięli też udział m.in. ks. biskup diecezji łowickiej Andrzej Dziuba, poseł na Sejm Robert Telus, senator Rafał Ambrozik i Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych Edyta Bielak-Jomaa.
Goście obdarowali przedszkole prezentami, a dzieci zrewanżowały się występami artystycznymi, przypominającymi znane bajki i ludowe piosenki. Uroczystość zakończyła się wspólnym zwiedzaniem odnowionych i zupełnie nowych sal dla przedszkolaków.