czerwiec 11, 2024

Małe Centrum Nauki Kopernik powstało w Uniejowie

Druga w województwie łódzkim Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) oficjalnie rozpoczęła działalność. Miejsce, w którym nie tylko uczniowie będą mogli odkrywać i rozwijać swoje talenty, powstało w Uniejowie. – Cieszę się, że możemy z tą inicjatywą docierać do małych lokalnych społeczności – podkreśliła podczas otwarcia Maria Mrówczyńska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Obecny na uroczystości łódzki wicekurator oświaty Jarosław Krajewski podziękował w imieniu uczniów, nauczycieli i dyrektorów okolicznych szkół za tę lokalizację dla SOWY, wyraził także nadzieję, iż małe centrum nauki będzie przyciągać ciekawymi zajęciami i tętnić życiem. – Jestem pod wrażeniem tego miejsca – dodał.

SOWA w Uniejowie powstała jako 33 w Polsce. Została urządzona w Interaktywnym Punkcie Turystyki Geotermalnej, tuż nad Wartą. Obejmuje wystawę złożoną z 18 eksponatów zaprojektowanych i stworzonych w Centrum Nauki Kopernik oraz przestrzeń do swobodnego eksperymentowania – Majsternię. Na czym polega idea SOWY opowiedział  założyciel i dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer. – Chodzi o zrozumienie zjawisk, zobaczenie, że świat jest racjonalny i da się go opisać i wytłumaczyć w naukowy sposób oraz odkrywanie własnych zainteresowań i talentów, które niekiedy trudno jest odkryć w warunkach szkolnych – tłumaczył. SOWA to nie tylko przestrzeń i eksponaty, ale także programy edukacyjne,  które im towarzyszą. Uniejów, współpracując z Centrum Nauki Kopernik ma szansę otworzyć Klub Młodego Odkrywcy w swojej Strefie.

Uniejowska SOWA jest drugą w naszym województwie, pierwsza została otwarta w 2021 roku w Mediatece w Piotrkowie Trybunalskim. 33 SOWA to efekt projektu Ministra Nauki i Centrum Nauki Kopernik oraz współpracy z gminą Uniejów.

Poniżej – zdjęcia z uroczystości