czerwiec 19, 2019

Ks. Zbigniew Malinowski z Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości

Medal – przyznany przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego – wręczyła księdzu Jolanta Kuropatwa, łódzka wicekurator oświaty.

Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości przyznawany jest na pamiątkę odrodzenia Polski po latach zaborów – tym, którzy swoją postawą i pracą dobrze zapisują się w historii naszego państwa. Jedną z takich osób jest ks. Zbigniew Malinowski, absolwent KUL, założyciel Salezjańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Lutomiersku, obecnie jej wicedyrektor, który jest również muzykologiem i pisarzem.

Ksiądz Zbigniew Malinowski otrzymał medal w łódzkiej katedrze podczas uroczystości z udziałem uczniów i nauczycieli Szkoły Salezjańskiej przy ul. Wodnej w Łodzi. Wręczyła go Jolanta Kuropatwa, łódzka wicekurator oświaty.
– Dzisiejsze spotkanie jest ostatnią lekcją w tym roku szkolnym. Lekcją obywatelską, okazją do uhonorowania i okazania szacunku osobie, która wspaniale pracowała dla dobra naszego kraju – powiedziała Jolanta Kuropatwa. Gratulacje księdzu Zbigniewowi Malinowskiemu złożyła również Ewa Sobór, dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Łodzi.
– Medal jest wyrazem wdzięczności dla księdza Zbigniewa, pięknie wpisującym się w nasze świętowanie 100-lecia niepodległości – dodał ks. Julian Dzierżak, dyrektor Szkoły Salezjańskiej w Łodzi.

Medal ma kształt prostokąta. Na jednej jego stronie jest orzeł w koronie, wokół którego umieszczone zostały wizerunki Ojców Niepodległości, po drugiej stronie widnieją postaci polskich legionistów i słowa arcybiskupa Lwowa Józefa Teodorowicza: „To, co zdołały pokolenia tamte, dlaczego byście temu nie mogli podołać i wy?”

Wtorkowe uroczystości w katedrze, związane z kończącym się rokiem szkolnym w łódzkiej szkole salezjańskiej, były również okazją do uhonorowania jej najstarszych maturzystów. Pamiątkowe dyplomy odebrali absolwenci, którzy egzamin dojrzałości zdali 65 i 69 lat temu.

Przed mszą świętą obecni uczniowie szkoły z ul. Wodnej złożyli kwiaty przed pomnikiem Jana Pawła II, a po uroczystościach zjedli lody ufundowane przez Radę Rodziców.