czerwiec 13, 2019

Gala finałowa 10. edycji konkursu „Papież Słowianin”

We wtorek w Pałacu Poznańskich kurator Grzegorz Wierzchowski wręczył nagrody i dyplomy laureatom, finalistom i uczestnikom Konkursu wiedzy o czasach i osobie Karola Wojtyły – Jana Pawła II „Papież Słowianin”.

– To konkurs, który wzbogaca naszą wiedzę, ale też czyni nas lepszymi ludźmi i lepszym społeczeństwem – powiedział podczas uroczystości Grzegorz Wierzchowski, łódzki kurator oświaty. Kurator, gratulując uczniom, podziękował także nauczycielom, którzy przygotowywali młodzież do konkursu.

Konkurs „Papież Słowianin” został zorganizowany przez Kuratorium Oświaty w Łodzi już po raz 10. W etapie ogólnopolskim 17 maja br. wzięło udział 46 uczniów gimnazjów i klas dotychczasowych gimnazjów z 7 województw. Tytuł laureata uzyskało 11 osób, a tytuł finalisty – 19. Najwięcej punktów i miejsce I zdobyła Wiktoria Mielczarek z Gimnazjum w Czarnocinie. Miejsce II zajęła Martyna Kaźmierczak z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Zduńskiej Woli, a miejsce III ex aequo – Natalia Nettik z Gimnazjum w Rzgowie i Magdalena Antkowicz z Gimnazjum w Gródkach. Uczniowie poza upominkami i dyplomami otrzymali także dodatkowe punkty w naborze do szkół ponadgimnazjalnych.
Podczas wtorkowej gali nagrody i dyplomy otrzymali  również laureaci, finaliści i uczestnicy etapu wojewódzkiego.

Gratulacje uczniom złożyli m.in. Jowita Mróz z Biura Wojewody Łódzkiego, ks. Marcin Wojtasik, przewodniczący Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej Łódzkiej, Danuta Zakrzewska, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi oraz Elżbieta Kukuła z Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Łodzi.

Uroczystość  prowadziła Romana Cybulska, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Łodzi, pomysłodawczyni i koordynator konkursu. Uczestnicy gali wysłuchali koncertu w wykonaniu kameralnego chóru żeńskiego „Rebelove” pod batutą Marii Hubluk-Kaszuby.
Uroczystość zakończył występ dzieci z ekumenicznego zespołu muzycznego „Od dzwonka do dzwonka” z SP w Niesułkowie. Uczniowie zagrali znane melodie na instrumentach nazywanych fachowo dzwonkami rurowymi ręcznymi i bum-bum rurkami, za co publiczność nagrodziła ich gromkimi brawami.