czerwiec 13, 2024

„Gorączka Złota”. Podsumowanie pięknej akcji PCK

Łódzki Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża podsumował akcję „Gorączka Złota”. – Zebraliśmy ponad dwie i pół tony monet – ogłosili z dumą organizatorzy. Dzięki temu 50 dzieci będzie miało prawdziwe wakacje.

Akcja polega na zbieraniu drobnych groszowych monet, za które dzieci z rodzin w trudnej sytuacji materialnej jadą latem na kolonie. W tegorocznej 23. edycji wzięło udział 73 łódzkich szkół i przedszkoli. Pieniądze zbierane były też w firmach, sklepach i urzędach. – W sumie ważą 2 tony i 559 kilogramów – ogłosił w środę w siedzibie PCK w Łodzi dyrektor Michał Siemiński.

Najwięcej groszówek uzbierały dzieci z przedszkoli miejskich nr 231, 125 i 42 oraz uczniowie ze szkół podstawowych nr 172,37, 175 i szkoły Łódzkiego Stowarzyszenia Oświatowego. Wartość wszystkich monet wystarczy na dofinansowanie wakacyjnego wyjazdu 50 dzieci do harcerskiego ośrodka „Nadwarciański Gród”.

– Wasze drobne gesty budują górę złota! Dzielicie się swoim sercem – pogratulował uczestnikom akcji łódzki wicekurator oświaty Jarosław Krajewski. Podziękowali im również m.in. wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek i prezes Łódzkiego Oddziału Okręgowego PCK Jolanta Chełmińska, która już teraz myśli o kolejnej edycji „Gorączki Złota” – gdzie jeszcze postawić puszki na monety, by były cięższe.

W sumie od początku akcji, tj. od 2001 roku, w województwie łódzkim udało się zebrać około 64 ton monet, a w całym kraju do ubiegłego roku aż 250 ton. Dzięki temu PCK pomógł 7655 dzieciom, dofinansowując wakacyjne wyjazdy, szkolne wyprawki, ciepłe posiłki, a przy okazji promując piękną ideę wolontariatu – w pomysłowej formule, umożliwiającej udział właściwie każdemu, kto chce komuś bezinteresownie pomóc.

Poniżej – zdjęcia z gali w siedzibie PCK