Lipiec 17, 2019

96 procent uczniów zakwalifikowanych do szkół. Podsumowanie I etapu rekrutacji

W Łódzkiem ponad 96 proc. kandydatów do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych zostało do nich przyjętych. Wstępne dane z I etapu rekrutacji przedstawił na konferencji prasowej w Urzędzie Wojewódzkim kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski.

Miejsca w nowych szkołach znalazło już 96,5 proc. absolwentów szkół podstawowych i 95,9 proc. absolwentów gimnazjów. To w sumie 40 211 uczniów.

Do żadnej z wybranych przez siebie szkół w naszym regionie nie dostało się dotychczas 1 572 kandydatów. W samej Łodzi liczba niezakwalifikowanych wynosi 460.
Wszyscy ci uczniowie wezmą udział w rekrutacji uzupełniającej, która powinna rozwiązać ich problem. Według danych napływających z samorządów, w szkołach województwa łódzkiego wciąż jest 14 404 wolnych miejsc.

– Nie będzie więc sytuacji, że ktoś nie znajdzie w szkole miejsca. Te miejsca są – podkreślił kurator Grzegorz Wierzchowski.

Tym samym potwierdziły się wcześniejsze prognozy mówiące o tym, że w województwie łódzkim nie zabraknie miejsc ani dla absolwentów szkół podstawowych, ani dla absolwentów gimnazjów. Szkoły we współpracy z samorządami na długo przed początkiem rekrutacji podjęły bowiem działania zmierzające do zwiększenia liczby sal lekcyjnych w swoich budynkach, a co za tym idzie – liczby miejsc dla nowych uczniów.

W środowej konferencji w Urzędzie Wojewódzkim wziął udział m.in. wicewojewoda Krzysztof Ciecióra, który podziękował samorządom za ten ogromny wysiłek, określając tegoroczną rekrutację ich sukcesem.
Również uczestnicząca w spotkaniu Renata Kobiera, starosta brzeziński, dodała, że rekrutacja z większą niż zwykle liczbą kandydatów uratowała przed likwidacją wiele szkół mających dotychczas problem z naborem.
– W tym roku nabór do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych w naszym powiecie był bardzo dobry, ale cały czas mamy wolne miejsca dla kolejnych uczniów – powiedziała Renata Kobiera.