maj 13, 2024

Wzruszająca uroczystość w szkole w Wieleninie

– Wasz patron, kpt. pilot Szczepan Ścibior, bohater II wojny światowej, wracając do Polski w 1946 roku, podzielił niestety los wielu oficerów i żołnierzy polskich sił zbrojnych, którzy ówczesnej władzy byli zbędni. Najpierw, jako komendant odbudował Szkołę Orląt w Dęblinie, jej prestiż, a potem został niesłusznie oskarżony i skazany na śmierć – przypomniał kurator Janusz Brzozowski. Łódzki kurator oświaty wziął udział w 30. rocznicy nadania imienia i przekazania sztandaru Szkole Podstawowej im. płk. pilota Szczepana Ścibiora. W uroczystości uczestniczył także wnuk Patrona Rafał Sopyło oraz m.in. wicewojewoda łódzki Marek Mazur, starosta powiatu poddębickiego Małgorzata Komajda, burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek, przedstawiciele Lotniczej Akademii Wojskowej z Dęblina, warszawskiej Wojskowej Akademii Technicznej, samorządowcy, dyrektorzy szkół i placówek z terenu gminy Uniejów, nauczyciele, pracownicy szkoły w Wieleninie, uczniowie i rodzice.

Podczas Święta Patrona nie zabrakło wzruszeń. Wnuk kpt. Szczepana Ścibora odczytał list od swojej mamy – Magdaleny i opowiedział o tym, jakim człowiekiem, nauczycielem, komendantem w Szkole Orląt był jego dziadek. Podkreślił, że dzisiaj młodzi mogą brać z niego przykład – solidnie ucząc się i przygotowując do dorosłego życia, tak by dobrze służyć Polsce. – To jest też patriotyzm – podkreślił.

Szczególną chwilą było ślubowanie uczniów na sztandar oraz przedstawienie zatytułowane „Spotkanie pokoleń”, w którym uczniowie – wykorzystując poezję, muzykę i archiwalne zdjęcia – pokazali życie Szczepana Ścibora – bohatera ziemi uniejowskiej. Szkoła w Wieleninie przygotowała także wystawę wykonanych przez uczniów portretów Patrona oraz zaprezentowała kolejny tomik poezji poświęconej bohaterskiemu oficerowi. Pod obeliskiem poświęconym kpt. pilotowi Szczepanowi Ściborowi złożono kwiaty i zapalono znicze.

Szczepan Ścibior urodził się w 1903 roku w Uniejowie. Był harcerzem, uczestnikiem bitwy o Francję i Anglię, komendantem Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie, odznaczonym krzyżem Virtuti Militari. W 1952 roku został niewinnie oskarżony i zamordowany w więzieniu na Mokotowie. Odnaleziony w kwaterze Łączka na warszawskich Powązkach, zidentyfikowany i pochowany w 2019 roku na terenie Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. Pośmiertnie awansowany na stopień generała.

Trzydzieści lat temu, ówczesny dyrektor szkoły w Wieleninie, a obecny burmistrz Uniejowa, Józef Kaczmarek rozpoczął procedurę nadania placówce imienia płk. pilota Szczepana Ścibiora. W 2019 r. Szczepan Ścibior, jako pierwsza osoba w historii, otrzymał pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Miasta Uniejów.

Poniżej – zdjęcia z uroczystości