styczeń 19, 2018

Uczniowie zebrali dary dla Kresowian

W środę w IV Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi podsumowano akcję „Rodacy Bohaterom. Paczka dla polskiego Kombatanta na Kresach”. Dary zebrane przez uczniów z województwa łódzkiego trafią do prawie czterystu polskich rodzin żyjących za naszą wschodnią granicą.

Akcję wymyśliło i organizuje wrocławskie Stowarzyszenie Odra – Niemen. Od 2010 roku w całym kraju uczniowie zbierają produkty żywnościowe, które jadą na wschód, do Polaków mieszkających głównie na Litwie, Białorusi i Ukrainie. Akcja jest bowiem dowodem pamięci o naszych Rodakach, którzy z powodu historycznej zawieruchy pozostali za naszą wschodnią granicą i do dziś pielęgnują na Kresach polską kulturę, żyjąc często w bardzo trudnych warunkach.

W zeszłym roku z darów zebranych w województwie łódzkim udało się skompletować ponad dwieście paczek. W obecnej edycji akcji paczek będzie jeszcze więcej. – Może nawet czterysta – szacuje Mariusz Bojanowski, nauczyciel geografii i opiekun Rzgowskiej Młodzieży Patriotycznej, regionalnego koordynatora zbiórki.
W naszym województwie zaangażowali się w nią uczniowie i nauczyciele z 70 szkół. Zebrane przez nich dary zostały zwiezione do IV LO w Łodzi. Szkolną aulę wypełniły setki konserw, opakowań z kaszą i ryżem, butelek oleju, paczek makaronów, herbat i cukru, słoików kawy i tabliczek czekolady. Jeszcze w styczniu wszystkie te produkty znajdą się w domach Polaków na Litwie i Ukrainie.

W środę, podczas podsumowania akcji w łódzkim liceum, można było zobaczyć zdjęcia i filmy dokumentujące chwile, w których wolontariusze docierają z paczkami do adresatów: kombatantów, ich dzieci, wnuków, polskich rodzin wielodzietnych. Dary z ojczyzny sprawiają Kresowianom olbrzymią radość i wywołują wzruszenie. Wielu – zwłaszcza najstarszych i najmłodszych – nie potrafi ukryć łez.
Wśród gości uroczystości w IV LO byli m.in. kpt. Jerzy Stawski, były żołnierz Armii Krajowej, oraz Grzegorz Wierzchowski, Łódzki Kurator Oświaty, który w listopadzie objął akcję honorowym patronatem, a w środę pomagał uczniom pakować żywność do kartonowych pudeł.