Kwiecień 25, 2018

Uczniowie zaśpiewali na „Biało-Czerwoną Nutę”

Aż 45 solistów i zespołów rywalizowało w Wojewódzkim Konkursie Pieśni i Piosenek Patriotycznych „Na Biało-Czerwoną Nutę”. Zwycięzcy dostali piękne albumy i puchary. W koncercie laureatów uczestniczył kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski.

Była to już druga edycja konkursu zorganizowanego przez Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 2 w Łodzi i łódzkie Kuratorium Oświaty. 17 kwietnia uczniowie reprezentujący szkoły, domy kultury i placówki edukacji artystycznej z całego województwa zostali ocenieni przez jury pod przewodnictwem Krzysztofa Kozłowskiego, muzyka i chórmistrza. We wtorek na scenie CZP nr 2 przy ul. Sopockiej zaprezentowali się laureaci.

– Piosenka patriotyczna – mówiąc językiem młodzieżowym – to nie obciach. To nasze bogactwo. Dziedzictwo, które mamy obowiązek pielęgnować i którym powinniśmy się chwalić przed Europą i całym światem – powiedział podczas gali rozdania nagród kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski. Kurator dodał, że pieśni i piosenki patriotyczne przypominają o wartościach, które łączą Polaków. Sprawiają, że jesteśmy wspólnotą.
Prowadzący galę aktor Marcel Szytenchelm podkreślił, że poziom konkursu był bardzo wysoki i wszyscy uczestnicy zasługują na słowa uznania.

W kategorii: soliści w wieku od 11 do 14 lat pierwsze równorzędne nagrody zdobyły Maria Przybylska ze Szkoły Podstawowej nr 101 w Łodzi i Kinga Bąbol z SP w Moszczenicy. W kategorii: zespoły w wieku od 11 do 14 lat zwyciężył Zespół Wokalny „Tuzinki” z SP nr 12 w Łodzi. W kategorii: soliści w wieku 15-16 lat pierwsze nagrody otrzymały Karolina Fiołka z SP nr 2 w Wieruszowie oraz Natalia Badura z SP nr 3 w Opocznie. W kategorii: zespoły w wieku 15-16 lat najlepiej oceniona została Schola Dziecięco-Młodzieżowa z parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Moszczenicy. Wśród solistów powyżej 16 roku życia triumfowała Emilia Sobala z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Moszczenicy, a wśród najstarszych zespołów – Kwartet Wokalny z tego samego ośrodka.

Gratulacje i podziękowania otrzymali również artystyczni opiekunowie uczniów – za perfekcyjne przygotowanie młodych wokalistów do konkursu, ale również za popularyzowanie wiedzy o historii Polski i budowanie szacunku dla tradycji.

Galę zakończył niecodzienny występ. Organizatorzy konkursu wspólnie z uczestnikami zaśpiewali ułożoną specjalnie na tę okazję wiązankę znanych piosenek o tematyce patriotycznej.