Kwiecień 20, 2018

100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości

Uczniowie z łódzkich szkół sadzili drzewa w lasach w okolicy Lutomierska. Do ekologicznej akcji zorganizowanej przez Grupę PGE przyłączył się kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski.

W czwartek rano w lutomierskim lesie spotkali się uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących nr 4 oraz XXXIII Liceum Ogólnokształcącego z Łodzi. W ciągu trzech godzin wkopali w ziemię w sumie około siedmiu tysięcy sadzonek sosny.

– Las jest naszym wspólnym dobrem. By z niego korzystać, musimy o niego zadbać. Nikt za nas tego nie zrobi. Dlatego bardzo wam dziękuję za podjęcie się tego zadania – powiedział kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski, który też posadził kilka drzew. Za udział w akcji podziękowała dzieciom i młodzieży również Jadwiga Karolczak, dyrektor Rejonu Energetycznego Sieradz, PGE Dystrybucja S.A. Oddział Łódź.

Akcję „Lasy pełne energii” Grupa PGE zainicjowała 15 lat temu, ale tegoroczna edycja jest szczególna – przypada w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorzy, we współpracy z Regionalnymi Dyrekcjami Lasów Państwowych i szkołami, chcą uczcić wielki jubileusz posadzeniem w całej Polsce 100 tysięcy drzew. Aż 20 tysięcy z nich wyrośnie w granicach województwa łódzkiego.

W tym roku w okolicach Męckiej Woli drzewa sadzili już uczniowie ZSP nr 1 i I LO w Sieradzu. Wkrótce na terenie Nadleśnictwa Grotniki będą to robić harcerze z Łodzi i Zgierza oraz pracownicy PGE z rodzinami, a w okolicy Wielunia – uczniowie tamtejszego ZSP nr 2.

Czwartkowe spotkanie w lesie lutomierskim zakończyło się wręczeniem uczestnikom akcji listów z podziękowaniami oraz ogniskiem z pieczeniem kiełbasek.