czerwiec 22, 2017

Uczeń z Łodzi wyróżniony w konkursie MEN

Mateusz Olborski z XXIV Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi został wyróżniony w konkursie „Wolontariusz Roku”.

Kończący się rok szkolny był w polskich szkołach „Rokiem Wolontariatu”. Zwieńczył go ogólnopolski konkurs „Wolontariusz Roku” zorganizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Szkoły przygotowały krótkie filmy prezentujące dokonania swoich uczniów – kandydatów na „Wolontariusza Roku”. Przysłały ich blisko 400. Oceniana była m.in. skala działań podejmowanych przez wolontariuszy oraz realne efekty ich dobrowolnej i bezinteresownej pracy na rzecz innych ludzi.   
– Niezależnie od tego, w jakim jesteście wieku, w co wierzycie, jakie macie wykształcenie, zawsze jest ktoś, kto czeka na waszą pomoc – mówi Mateusz Olborski w filmie pt. „Wszyscy możecie być wolontariuszami”. Uczeń XXIV LO w Łodzi ideę wolontariatu realizuje m.in. w szpitalach, domach opieki społecznej, schroniskach dla zwierząt. W konkursie MEN uzyskał jedno z trzech wyróżnień. Odebrał je z rąk Ministra Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej podczas środowej gali na Zamku Królewskim w Warszawie. Uczniowi towarzyszyła Joanna Nadolska, nauczyciel biologii w XXIV LO i opiekun szkolnego koła wolontariatu.
– Jestem dumna z tego, że mogę was gościć i przebywać wśród ludzi, którzy czynią dobro – zwróciła się do wszystkich uczestników gali Anna Zalewska. Łódzkiemu licealiście pogratulowała również obecna na uroczystym podsumowaniu konkursu Łódzka Wicekurator Oświaty Elżbieta Ratyńska.

Nagrody „Wolontariusza Roku” przyznano w trzech kategoriach. W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce otrzymał Mały Wolontariat Cecylki Knedelek przy SP nr 2 im. Świętej Jadwigi w Świerklanach. W kategorii gimnazjów najwyżej oceniono Szkolne Koło Caritas w Publicznym Gimnazjum im. Świętej Urszuli Ledóchowskiej w Tymowej. Wśród szkół ponadgimnazjalnych pierwszą nagrodę otrzymała Ewelina Szelewicka z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Augusta i Juliusza Vetterów w Lublinie.
Relację z finałowej gali można było śledzić na bieżąco w internecie, na stronie MEN.

Więcej informacji i pełne wyniki konkursu – link do strony MEN
„Wszyscy możecie być wolontariuszami” – link do filmu o Mateuszu Olborskim