czerwiec 5, 2018

Spotkanie Pokoleń przed pomnikiem Pękniętego Serca

W środę w łódzkim parku im. Szarych Szeregów zebrali się młodzi i starsi mieszkańcy miasta. Z okazji Dnia Dziecka uczcili pamięć dzieci więzionych w hitlerowskim obozie, który podczas wojny Niemcy założyli w pobliżu parku – przy ulicy Przemysłowej.

Uczniowie i absolwenci XXIV Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi zaprezentowali program poetycko-muzyczny, przypominając m.in. wiersze więźniów innych hitlerowskich obozów. Kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym okrutny los małych więźniów obozu przy Przemysłowej złożyły delegacje instytucji państwowych i samorządowych, organizacji oświatowych i pozarządowych oraz łódzkich szkół.

Jak co roku najbardziej zasłużeni dla dzieci wychowawcy i nauczyciele odebrali medale „Serce – Dziecku”, przyznawane przez Kapitułę Dziecięco-Młodzieżową działającą przy Stowarzyszeniu Komitet Dziecka. To najważniejsze w regionie wyróżnienie za okazywane najmłodszym serce i podziękowanie za pomoc.

Podczas uroczystości tradycyjnie ogłoszone zostały też wyniki konkursu „O Nagrodę Specjalną Łódzkiego Kuratora Oświaty im. Marii Konopnickiej”. W tym roku dyplomy za propagowanie postawy patriotycznej, aktywność społeczną i wolontariat otrzymali: Wiktoria Koziarska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 w Koluszkach oraz Grzegorz Kwaśniak z Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych i Rehabilitacyjnych w Stemplewie. Komisja wyróżniła również: Nadię Żak (SP nr 4 w Łowiczu), Oliwię Krusińską (Gimnazjum nr 2 w Zgierzu) i Anielę Rosiak (Gimnazjum w Ostrowach).

– Nasz konkurs łączy wielkie idee, jak patriotyzm czy praca dla społeczeństwa, z bezinteresowną pomocą niesioną innym i słabszym. Jesteście naszym największym dobrem – gratulowała młodym laureatom Dorota Derecka, dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji w Kuratorium Oświaty.
– Jesteście wspaniali, bo nie żyjecie tylko dla siebie – dodał wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski, zwracając się również do dorosłych uhonorowanych medalami „Serce – Dziecku”.