marzec 27, 2018

Przegląd Teatrów Szkolnych „Wszystko Gra”

Największe uznanie jurorów zyskały spektakle przygotowane przez uczniów z Ośrodka Kultury i Rekreacji w Strykowie oraz Szkoły Podstawowej nr 205 w Łodzi. Nagrody małym aktorom wręczyła wicekurator oświaty Elżbieta Ratyńska.

Przegląd Teatrów Szkolnych „Wszystko Gra” jak co roku – od 9 lat – zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 175 przy ul. Pomorskiej w Łodzi. Szkoły zaprezentowały swoje przedstawienia 23 marca. W poniedziałek, podczas uroczystej gali, zostały ogłoszone wyniki i wręczone nagrody.
Gości gali, laureatów konkursu i wszystkich jego uczestników powitała dyrektor SP nr 175 Beata Ciupińska. Pani dyrektor przypomniała, że przegląd jest jednym z głównych wydarzeń związanych ze świętem patrona szkoły, Henryka Ryla (założyciela i wieloletniego dyrektora łódzkiego Teatru Lalek Arlekin), oraz uhonorowaniem pracy wszystkich teatrów szkolnych.

– Teatr wpływa na rozwój emocjonalny, poznawczy i edukacyjny uczniów. Zabawa w teatr daje poczucie spełnienia, kształtuje charakter i osobowość – powiedziała wicekurator oświaty Elżbieta Ratyńska. Nawiązując do słów jednego z dramatopisarzy, że świat jest teatrem, a aktorami ludzie, którzy w nim grają, pani kurator poprosiła uczniów, by potrafili być również reżyserami, kierującymi własnym życiem i spełniającymi swoje marzenia.

Jurorzy podkreślili, że tegoroczna edycja przeglądu stała na bardzo wysokim poziomie. Konkursowe prezentacje ocenili w dwóch kategoriach wiekowych. W kategorii klas I-III triumfowały dzieci z Ośrodka Kultury i Rekreacji w Strykowie, a w kategorii klas IV-VII – uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 205 w Łodzi. Zwycięzcy otrzymali w nagrodę Złote Klakiery. Srebrne Klakiery przypadły teatrom z SP w Ujeździe i SP w Chotyni, a brązowe – SP 2 i SP 111 w Łodzi. Wszyscy wyróżnieni otrzymali gratulacje i głośne brawa.
Jurorzy przyznali również nagrody za wybitne kreacje aktorskie. Otrzymali je: Marcelina Kowalczyk z SP nr 2 w Zduńskiej Woli, Tymon Jagielski z Ośrodka Kultury i Rekreacji w Strykowie, Zuzanna Michniewska z SP nr 111 w Łodzi, Julia Przednówek i Maria Rosiak z SP nr 205 w Łodzi, oraz Zofia Puszkiel z SP w Chotyni.

IX Przegląd Teatrów Szkolnych „Wszystko Gra” przebiegał pod patronatem m.in. Wojewody Łódzkiego Zbigniewa Rau oraz Łódzkiego Kuratora Oświaty Grzegorza Wierzchowskiego. Dodatkową nagrodą dla uczestników był spektakl pt. „Buzi, buzi” w wykonaniu Szkolnego Dwujęzycznego Teatru „Maska” działającego w SP nr 175 już 18 lat.