grudzień 13, 2018

Projekt edukacyjny z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę „100 lat Niepodległej” w SP nr 173 w Łodzi

Temat/nazwa wydarzenia:Projekt edukacyjny „100 lat Niepodległej” w SP nr 173 w Łodzi
Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa nr 173 im. 1. Dywizji Kościuszkowskiej w Łodzi
Dyrektor Szkoły: Bożenia Biniek
Koordynator projektu: Joanna Kozińska

Włączyliśmy się w świętowanie tej wyjątkowej rocznicy organizując na terenie szkoły projekt „100 lat Niepodległej”, w realizację którego włączyła się cała społeczność szkolna oraz instytucje z nami współpracujące.

Uczniowie naszej szkoły stworzyli 17 postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego (figury – ok. 150 cm) – widzianego oczami dzieci, odzwierciedlającego ich dzisiejszy patriotyzm. Każda z klas IV –VIII przygotowała plakaty informacyjne prezentujące sylwetki i dokonania Ojców Niepodległości – Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego oraz Wojciecha Korfantego.
Natomiast klasy I –III wykonały w różnych technikach symbole narodowe oraz napisały pocztówki patriotyczne i niepodległościowe do swoich kolegów z zaprzyjaźnionej szkoły w Trojanówce na Ukrainie.
22 października wszyscy uczniowie klas IV – VIII wzięli udział w zabawie – wielkim teście wiedzy o Polsce, który rozpoczęli jednocześnie o 11.11. Na terenie szkoły odbyły się też liczne konkursy literackie, historyczne, plastyczne i informatyczne poświęcone Ojcom Niepodległości.

9 listopada 2018 roku odbył się w szkole uroczysty apel, podczas którego poświęcono zasadzony przez społeczność szkolną Dąb Niepodległości oraz odsłonięto pamiątkową tablicę. Pod dębem niepodległości oraz pod tablicą zapłonął ogień niepodległości przywieziony przez uczniów naszej szkoły z Kostiuchnówki na Ukrainie. Jako jedna z nielicznych placówek w Polsce mamy ten sam Ogień Niepodległości, który zapłonął 11 listopada przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Reprezentacja uczniów przywiozła go z Ukrainy. Co prawda nie jadąc na rowerach jak harcerze, którzy wnoszą ogień na Plac Piłsudskiego, ale….udało się autokarem.

Uczniowie klas ósmych brali udział w akcji Łódzkich Kolei Aglomeracyjnych – „Pociągiem do Niepodległości”. W ramach akcji byliśmy na wycieczkach w Tomaszowie Mazowieckim oraz Łowiczu i wzięliśmy udział w grach miejskich. Dodatkowo w ramach świętowania wolności naszej ojczyzny do szkoły zaprosiliśmy poczet rycerski herbu Sobol, który specjalnie dla nas zaprezentował techniki walki oraz opowiedział o zwyczajach i polskiej kulturze rycerskiej za czasów króla Władysława Jagiełły.

Zamknięciem działań projektowych było spotkanie z Panem Jarosławem Góreckim, opiekunem harcerskiej Izby Pamięci z Centrum Dialogu w Kostiuchnówce na Ukrainie.

Wraz z pocztem sztandarowym braliśmy udział w łódzkich uroczystościach z okazji Łódzkiego Października Legionowego. 8 listopada 2018 roku poczet sztandarowy wraz z Panią Dyrektor Bożeną Biniek wziął udział w mszy polowej na cmentarzu wojskowym na Dołach w Łodzi, a 11 listopada 2018 uczestniczył w uroczystym odsłonięciu pamiątkowej tablicy z okazji 100- lecia Odzyskania Niepodległości przy Urzędzie Miasta Łodzi.