Luty 6, 2020

Prawo administracyjne w praktyce szkolnej

To temat szkolenia dla dyrektorów szkół z naszego regionu poprowadzonego przez pracowników Kuratorium Oświaty w auli Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Zgierzu.

Organizatorzy – Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego, Kuratorium Oświaty w Łodzi oraz zgierski WODN – zaprosili wszystkich, którzy w swojej codziennej pracy, zarządzając szkołami i innymi placówkami oświaty muszą stosować przepisy prawa administracyjnego.

Uczestników szkolenia powitała Iwona Wieczorek, dyrektor Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego. Lidia Leśniewicz, dyrektor WODN w Zgierzu, podkreśliła, że dyrektorzy szkół nie tylko uczą, ale również nadzorują i administrują. To bardzo trudne zadania dla kogoś, kto nie jest prawnikiem, zwłaszcza, że przepisy prawa administracyjnego są dość rozproszone.
– Dlatego postanowiliśmy przybliżyć państwu tę procedurę. Uczynić ją przedmiotem uwagi i refleksji – powiedziała Lidia Leśniewicz.

– Dzisiejsze spotkanie jest także doskonałą okazją do sprawdzenia, czy w naszych szkołach wszystko pod tym względem działa tak, jak powinno – dodała Ewa Sobór, dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Łodzi, życząc dyrektorom uzyskania cennych informacji ułatwiających rozstrzyganie szkolnych spraw i problemów.

Uczestnicy szkolenia poznali m.in. różne rodzaje i tryby postępowania administracyjnego oraz związane z nim czynności. Wykłady dotyczyły też decyzji administracyjnych w pracy dyrektora szkoły, postanowień, procedur wydawania zaświadczeń, kontroli planowych i doraźnych.
Prelegenci (radcowie prawni Kuratorium Oświaty Olga Wojtyniak i Marlena Piotrowska oraz zastępca dyrektora Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Jolanta Fabiszewska) przez kilka godzin przybliżali dyrektorom zasady stosowania prawa administracyjnego na przykładach konkretnych sytuacji, często zdarzających się niemal w każdej szkole.

Poniżej galeria zdjęć ze szkolenia na temat prawa administracyjnego w praktyce szkolnej.