styczeń 22, 2021

Kutnowskie perły

– Zobaczyłem tu szkoły, które są prawdziwymi perełkami na oświatowej mapie województwa łódzkiego – podkreślił kurator Waldemar Flajszer na konferencji prasowej w Kutnie. Zapowiedział także powstanie parku naukowo-rekreacyjnego przy I Liceum Ogólnokształcącym. Tzw. kutnowska ekosfera to pomysł dyrektora placówki. Koszt projektu 20 mln zł.

– Dzięki dobrym dyrektorom i wspaniałym nauczycielom kutnowskie szkoły kwitną – mówił Łódzki Kurator Oświaty. Przed konferencją prasową spotkał się ze starostą Danielem Kowalikiem i senatorem z regionu Przemysławem Błaszczykiem. Odwiedził także wspaniałe I Liceum Ogólnokształcące im. J. H. Dąbrowskiego, popularnie nazywane Dąbrowszczakiem. Szkołę z piękną ponadstuletnią historią, tradycją, kadrą i wciąż nowymi pomysłami.
Ostatnim z nich jest wspomniana ekostrefa i stworzona przez uczniów prezentacja szkoły w Minecraft. Przy szkole od kilkunastu lat działa jedyna w Polsce szkolna grupa ratownictwa medycznego przy OSP Dąbrowszczaki. Jest izba pamięci i przechowywany z pietyzmem sztandar ze śladami krwi niosących go do walki z bolszewikami uczniów.

Kurator gościł także w Zespole Szkół nr 1 im. St. Staszica. To szkoła, która w latach czterdziestych dwudziestego wieku zaczynała w kolejowych wagonach. Obecnie może się pochwalić najnowocześniejszą pracownią z maszynami CNC. Kierownikiem warsztatów jest prawdziwy pasjonat – inż. Jerzy Szwarc. Dzięki niemu młodzi wychodzą nie tylko z umiejętnościami, ale także z ogromną wiedzą. Szkolne warsztaty mają niesamowite zaplecze i możliwości.

– Dziękuję, że miałem możliwość spotkania z Państwem – zakończył spotkanie Waldemar Flajszer.

Poniżej – zdjęcia z wizyt kuratora w kutnowskich szkołach