Marzec 6, 2019

„Gorączka Złota” już trwa

Łódzki Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża zainaugurował XIX edycję „Gorączki Złota” – rozpoczynając obchody 100-lecia tej zasłużonej, rozpoznawalnej na całym świecie organizacji humanitarnej.

Akcja polega na zbieraniu drobnych monet, za które dzieci z biedniejszych rodzin pojadą latem na kolonie. Zbiórka cieszy się dużym zainteresowaniem oraz uznaniem wśród szkół, firm, instytucji i mieszkańców Łodzi. Jej tegoroczna – dziewiętnasta już – edycja, w jubileuszowym setnym roku istnienia PCK, potrwa do końca maja.

Uroczyste rozpoczęcie „Gorączki Złota” miało miejsce w piątek w Szkole Podstawowej nr 11 przy ul. Hufcowej. – Ta placówka w roku ubiegłym zwyciężyła w konkursie dla szkół i przedszkoli na „Największego zbieracza złota”, zbierając przeszło 349 kg złotych monet – wyjaśnia Michał Siemiński z łódzkiego oddziału PCK.

Uczniowie SP nr 11 – ubrani tego dnia w czerwone koszulki – przygotowali występ artystyczny o historii i działalności PCK oraz akcji „Gorączka Złota”. Wcześniej usłyszeli wiele miłych słów od zaproszonych na uroczystość gości.
– Tyle jesteśmy warci, ile dajemy z siebie innym, dlatego dziękuję, że już od najmłodszych lat angażujecie się w takie akcje – gratulował kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski. Z kolei Robert Baryła z Zarządu Województwa Łódzkiego dołożył do skarbonki woreczek drobnych monet zebranych wśród współpracowników z Urzędu Marszałkowskiego.

W sumie od początku akcji, tj. od 2001 roku, w województwie łódzkim udało się zebrać ponad 48 ton monet o łącznej wartości 487 tys. zł. Tylko w zeszłym roku dzięki zbiórce na wakacje wyjechało 85 dzieci z naszego regionu.