Grudzień 8, 2017

150 rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego

5 grudnia – w 150. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego – pod Jego pomnikiem przy Łódzkim Domu Kultury zostały złożone kwiaty. W uroczystości wzięła udział wicekurator oświaty Elżbieta Ratyńska.

Stanisław Świerkowski, prezes Społecznego Komitetu Pamięci Józefa Piłsudskiego, przypomniał przy tej okazji związki Marszałka z Łodzią – miastem, w którym przyszły Naczelnik Państwa przez kilka miesięcy mieszkał (w kamienicy przy ul. Wschodniej) i wydawał podziemnego „Robotnika”.
– Miał być lekarzem, a został politykiem, żołnierzem i jednym z najwybitniejszych Polaków – podsumował Stanisław Świerkowski.

Pod pomnikiem Marszałka kwiaty złożyli przedstawiciele władz państwowych i Łodzi, ogólnopolskich i lokalnych instytucji (m.in. IPN i Kuratorium Oświaty), organizacji i stowarzyszeń oraz łódzkich szkół noszących Jego imię.

W drugiej części uroczystości w Łódzkim Domu Kultury prof. Przemysław Waingertner wygłosił gawędę o Józefie Piłsudskim. Dowiódł w niej, że twórca legionów prowadząc Polskę ku niepodległości w niepowtarzalny sposób łączył romantyzm z realizmem.
Przy okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka rozstrzygnięto także konkurs fotograficzny „W kamieniu i w spiżu” ukazujący miejsca upamiętniające Józefa Piłsudskiego. Główne nagrody otrzymały Zuzanna Markowska ze Szkoły Podstawowej nr 51 w Łodzi i Kinga Kryściak z IV Liceum Ogólnokształcącego w Łowiczu.