kwiecień 21, 2022

Zawody robotyczne XChallenge

Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, Rzeszowska Grupa IT, RoboLAB Local STEM Incubator oraz Polskie Towarzystwo Informatyczne Oddział Podkarpacki zapraszają na XChallenge – wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie się w dniach 25 –26 listopada 2022 roku w największej rzeszowskiej hali – Podpromiu. 

W ramach XChallenge odbędą się trzy zawody dedykowane odpowiednim grupom wiekowym. Wydarzenie rozpoczną zawody Task Hunters przeznaczone tylko dla uczniów ze szkół średnich. Tegoroczną tematyką Task Hunters jest energia elektryczna. Drużyny reprezentujące swoje szkoły wezmą udział w zawodach na specjalnie przygotowanej arenie reprezentującej ekologiczną elektrownię zasilaną kostkami energetycznymi, która nagle przestanie działać. Celem każdej drużyny będzie ustalenie, co się stało, rozwiązując szereg zadań, oraz ponowne uruchomienie reaktora elektrowni. Drużyny muszą zbudować od zera zdalnie sterowanego robota o wymiarach 50 x 50 x 100 cm, wyposażonego w różnego rodzaju chwytaki, aby mógł przenosić kostki energetyczne do reaktora i poruszać się po arenie bez możliwości fizycznego wchodzenia na nią członków zespołu. Turniej podzielony jest na dwa etapy różniące się między sobą zadaniami. Uczestnicy walczą o nagrody pieniężne o łącznej wartości 10 000 złotych.

Dzień drugi to zawody o konkurencjach otwartych, przeznaczonych dla wszystkich grup wiekowych. W Smash Botsach, jedynych takich zawodach w Polsce, uczestnicy walczą swoimi zdalnie sterowanymi konstrukcjami w specjalnej zamkniętej arenie o przetrwanie. Podczas 3 minutowej walki roboty wyposażone w zróżnicowane uzbrojenie walczą do ostatniego ruchu. Do dalszej walki przechodzi ten, który przetrwa najdłużej lub znokautuje przeciwnika. Roboty muszą mieścić się w rozmiarach 40 x 40 x 40 cm oraz nie przekraczać wagi 50 kg. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne o łącznej puli 6 000 złotych.

Wraz ze Smash Botsami odbywają się VII międzynarodowe zawody ROBO~motion – największe zawody w południowo–wschodniej Polsce, przyciągające zawodników w bardzo szerokim zakresie wiekowym, poczynając od szkół podstawowych, a kończąc na dorosłych pracownikach firm z różnych branż. Na uczestników czeka 15 konkurencji podzielonych na 6 kategorii. Rywalizacja odbywa się zarówno na trasach, w ringach, czy w labiryncie.

Głównym założeniem projektu jest zwiększenie kompetencji wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych zarówno w zakresie STEM, jak również w zakresie zaawansowanych technologii. Jednym z priorytetowych założeń projektu jest także rozwijanie przez dzieci i młodzież kompetencji miękkich, ze szczególnym naciskiem na umiejętności rozwiązywania problemów, współpracy, komunikacji, pracy zespołowej czy rozwój krytycznego myślenia.

Link do strony ze szczegółowymi informacjami

Link do strony ze szczegółowymi informacjami