styczeń 23, 2023

Wystawa online: „Zaszachowane Łódzkie”

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza do oglądania wystawy online „Zaszachowane Łódzkie. Od Akiby Rubinsteina i Łódzkiego Towarzystwa Zwolenników Gry Szachowej do współczesności”.

Początków Łódzkiego Towarzystwa Zwolenników Gry Szachowej należy doszukiwać się u schyłku 1897 roku, gdy zwolennicy tej gry rozpoczęli jej uprawianie w nieistniejących już dziś cukierniach, w których przeznaczano dla nich specjalny „pokój na szachy”. Akiba Rubinstein i Henryk Salwe grywali na piętrze słynnej cukierni Aleksandra Roszkowskiego przy ulicy Piotrkowskiej 76.

Pełna fabryk włókienniczych Łódź była bardzo prężnym ośrodkiem i cieszyła się wysoką rangą na szachowej mapie kraju. W 1903 roku staraniem grupy lokalnych mistrzów szachowych powstało Łódzkie Towarzystwo Zwolenników Gry Szachowej. Jeszcze w tym samym roku został rozegrany pierwszy turniej szachowy o mistrzostwo Łodzi, w którym brało udział dwudziestu najlepszych ówczesnych szachistów łódzkich.

Pierwszym mistrzem Łodzi został Chaim Janowski. W kolejnych latach na zaproszenie towarzystwa przybyło wielu wybitnych szachistów (w tym mistrzowie świata), którzy rozgrywali symultany oraz brali udział w organizowanych turniejach. Towarzystwo było również organizatorem w 1922 roku pierwszego meczu Łódź–Warszawa, turnieju przedolimpijskiego, w 1927 drugiego turnieju o mistrzostwo Polski oraz w 1935 pierwszego w Polsce turnieju międzynarodowego. Wraz z wybuchem II wojny światowej towarzystwo zakończyło działalność. W czasie okupacji szachowe życie skupiało się w lokalach prywatnych. Bilans wojny był tragiczny. Ranga polskich szachów z pozycji lidera ścisłej czołówki światowej lat 1918-1939 została zdegradowana do drugiej kategorii. Działacze i zawodnicy stali się ofiarami niemieckich i stalinowskich zbrodni. Część z nich pozostała na emigracji. Mozolnie odtwarzano szachowe życie. Już we wrześniu 1945 r. odbyła się pierwsza impreza szachowa. Rok później w prasie ukazuje się kącik szachowy. W listopadzie 1946 r z inicjatywy YMCA rozpoczął działalność Łódzki Związek Szachowy.

W 2021 r. Samorząd Województwa Łódzkiego oraz Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Skierniewicach zaprosili nauczycieli przedszkoli i szkół podstawowych województwa łódzkiego do wzięcia udziału w projekcie #Łódzkie gra w szachy. Ideą projektu jest stworzenie warunków i zainicjowanie nauki gry w szachy w szkołach i przedszkolach województwa. Do udziału w projekcie osobiście zachęca Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber, który jest pasjonatem „królewskiej gry”. Zwieńczeniem projektu jest Turniej o Puchar Marszałka Województwa Łódzkiego.

Link do wystawy online