marzec 6, 2020

Upamiętnili funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP

W 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą policjantów II RP, pomordowanych w stalinowskich obozach zagłady.

5 marca 1940 r. najwyższe władze ZSRR podjęły decyzję o rozstrzelaniu przez NKWD ok. 22 tysięcy obywateli Polski osadzonych w stalinowskich więzieniach i obozach po agresji Armii Czerwonej na Polskę. Wśród ofiar było przeszło 6 tys. funkcjonariuszy Policji Państwowej.

W 80. rocznicę wydania zbrodniczego rozkazu w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy ul. Baczyńskiego w Łodzi miała miejsce uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny oraz poległych i pomordowanych funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP. Mszę celebrował Ksiądz Biskup Ireneusz Pękalski, a zaprosili na nią Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.” (zrzeszająca członków rodzin przedwojennych policjantów), Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi oraz Wojewódzki Ośrodek Duszpasterski Policji w Łodzi.

Po mszy zebrani w kościele przedstawiciele policji i innych służb mundurowych, reprezentanci władz państwowych i samorządowych, instytucji, związków, stowarzyszeń i szkół, oraz harcerze złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą tamtych policjantów.

Jarosław Olbrychowski, prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.”, podziękował uczestnikom uroczystości za obecność, a kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski zwrócił się do młodzieży. Powiedział o długu wdzięczności wobec pomordowanych przez NKWD policjantów II RP oraz zaapelował do uczniów, by pamiętali o wszystkich, którzy zginęli w walce w wolność Polski. – To nasz obowiązek – przypomniał kurator po uroczystej mszy w kościele na łódzkim Teofilowie.

Poniżej galeria zdjęć z uroczystości z okazji 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.