Uczniowie szkół z Modlnej i Kocierzewa Południowego upamiętnili polskich żołnierzy walczących w Bitwie nad Bzurą – największym starciu zbrojnym w czasie wojny w 1939 roku, do którego doszło w pobliżu tych miejscowości.
Na cmentarzu w Modlnej w kwaterze wojennej spoczywa 142 bohaterów z 17 Wielkopolskiej Dywizji Piechoty biorącej udział w słynnej bitwie. W 85. rocznicę walk hołd oddali Im uczniowie miejscowej szkoły. Najpierw przed upamiętniającym poległych pomnikiem złożyli kwiaty, a następnie – już w szkole – przypomnieli piosenki śpiewane podczas wojny przez mieszkańców okupowanej Warszawy i polskich partyzantów. Ilustracją występów były kadry z pierwszego pełnometrażowego polskiego filmu nakręconego tuż po wojnie pt. „Zakazane piosenki”.
Zgromadzeni w szkolnym patio widzowie byli zachwyceni i wzruszeni. – Dziękuję za piękny spektakl, w którym talent młodych ludzi w cudowny sposób połączył się z pamięcią o naszej historii i szacunkiem dla jej bohaterów – pogratulował uczniom i nauczycielom Łódzki Wicekurator Oświaty Jarosław Krajewski. Słów uznania dla zaangażowanych w przygotowanie uroczystości nie szczędzili także inni goście – przedstawiciele urzędów, służb mundurowych, rodzice uczniów, mieszkańcy Modlnej i okolic. Dla szkolnej społeczności każda rocznica Bitwy nad Bzurą jest zarazem dniem patrona, bo od 1993 r. szkoła nosi zaszczytne imię „17 Wielkopolskiej Dywizji Piechoty”.
Kilka dni wcześniej żołnierzy poległych nad Bzurą upamiętniła Szkoła Podstawowa w Kocierzewie Południowym – imienia bohaterów tych walk. Obecny również tam wicekurator Jarosław Krajewski podkreślił olbrzymie znaczenie udziału w uroczystości bliskich żołnierzy, którzy 85 lat temu zginęli w okolicach Łowicza i Kutna broniąc Polski przed niemiecką agresją.
Pod Ich pomnikiem na cmentarzu w Kocierzewie również złożono kwiaty, był hymn, apel pamięci, wojskowa salwa honorowa. A na koniec uczniowie zaprosili gości do szkolnej Izby Pamięci, w której zgromadzili wiele przedmiotów i dokumentów związanych z bitwą.
Poniżej galeria zdjęć z uroczystości w Modlnej.
Zdjęcia dzięki uprzejmości Urzędu Gminy Ozorków