sierpień 14, 2020

Stefan Pogonowski patronem pociągu ŁKA

Bohater Cudu nad Wisłą został nim w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej, a w uroczystości na dworcu Łódź Fabryczna uczestniczył m.in. Łódzki Kurator Oświaty Grzegorz Wierzchowski.

– Tu, na tę stację, przywożono rannych podczas Bitwy Warszawskiej, i stąd żołnierze byli rozwożeni do łódzkich szpitali. Dlatego pierwszy kurs pociągu „Pogonowski” ma miejsce właśnie na tym dworcu – mówił współgospodarz i patron wydarzenia Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber.

W uroczystości nazwania pociągu imieniem Stefana Pogonowskiego wzięli udział m.in. Zofia Jakubowicz, siostrzenica kapitana, Tobiasz Bocheński, Wojewoda Łódzki, poseł Włodzimierz Tomaszewski oraz Dariusz Rogut, prezes łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Marszałek, wojewoda i prezes IPN podkreślili olbrzymie znaczenie Bitwy Warszawskiej dla Polski i całej Europy, oraz ważną rolę Stefana Pogonowskiego. Dowodzony przez niego batalion 28. Pułku Strzelców Kaniowskich brawurowo zaatakował znacznie liczniejsze oddziały bolszewickie zmierzające już w kierunku Warszawy, wywołując w ich szeregach popłoch. Była to pierwsza porażka Rosjan pod Warszawą i – zdaniem ówczesnych generałów – przełomowy moment bitwy o stolicę, podczas której Pogonowski został śmiertelnie ranny.

Stefan Pogonowski urodził się zaledwie 25 lat wcześniej w Domaniewie w gminie Dalików, a wychował w Łodzi. Pociąg nazwany jego imieniem ozdobiony jest grafikami upamiętniającymi również innych bohaterów Bitwy Warszawskiej związanych z naszym regionem. Oprócz Pogonowskiego widnieją na nim wizerunki księdza Ignacego Skorupki – wojskowego kapelana, Jana Kowalewskiego – kryptologa, który złamał sowieckie szyfry i umożliwił odczytanie ich depesz, oraz rotmistrza Aleksandra Napiórkowskiego, który zasłynął szarżą na czele szwadronu ułanów pod Ciechanowem.

Na stację Łódź Fabryczna pociąg przyjechał z zaplecza technicznego ŁKA przy ul. Lawinowej. W pierwszy kurs wyruszy prawdopodobnie w sobotę – do Warszawy, na ogólnopolskie uroczystości upamiętniające słynną bitwę sprzed 100 lat. Odjazd – 9.57. W dni powszednie będzie jeździł różnymi trasami po całym województwie.

Czwartkowej uroczystości na dworcu towarzyszyło otwarcie wystawy Instytutu Pamięci Narodowej pod nazwą „Łódzkie ślady wojny polsko-bolszewickiej”. Po południu na Cmentarzu Starym przy ul. Ogrodowej złożone zostały kwiaty na grobach Stefana Pogonowskiego i Aleksandra Napiórkowskiego.

Poniżej galeria zdjęć z uroczystości nazwania pociągu imieniem Stefana Pogonowskiego na dworcu Łódź Fabryczna.