czerwiec 5, 2017

Spotkanie Pokoleń przed pomnikiem Pękniętego Serca

Jak co roku 1 czerwca młodsi i starsi łodzianie uczcili pamięć dzieci więzionych w hitlerowskim obozie, który podczas II wojny światowej mieścił się przy ul. Przemysłowej. Kwiaty przed pomnikiem Pękniętego Serca w parku im. Szarych Szeregów złożył m.in. kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski.

Uroczystości rozpoczęły się punktualnie o 12. Po programie okolicznościowym przygotowanym przez młodzież z XV LO kwiaty przed pomnikiem złożyły  delegacje władz wojewódzkich, samorządowych i oświatowych, organizacji pozarządowych, uczniowie oraz mieszkańcy. Wspomnieniami o okrutnym losie dzieci podczas wojny podzieliła się z zebranymi Krystyna Spigiel, była więźniarka obozu przy ulicy Przemysłowej w Łodzi.

Spotkania Pokoleń są organizowane przez Stowarzyszenie Komitet Dziecka już od 38 lat. Od 30 lat ich  nieodłączną częścią jest wręczanie medali „Serce Dziecku” przyznawanych przez Kapitułę Dziecięco-Młodzieżową działającą przy stowarzyszeniu.

To prestiżowe odznaczenie za szczególne zasługi w pracy społecznej na rzecz dzieci w tym roku otrzymali: Adam Kocher, dyrektor Pałacu Młodzieży im. Juliana Tuwima w Łodzi, Teresa Łęcka, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 19 w Łodzi, Maciej Mamiński, wieloletni wicedyrektor ZSO nr 1 ds. Publicznego Gimnazjum nr 34 w Łodzi, Bogusława Pawlikowska, nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 34, Małgorzata Rosołowska-Pomorska, właścicielka firmy „Adrian” i Prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Zgierzu, Kamil Rządkowski, drużynowy 7. Łódzkiej Drużyny Harcerskiej „Wataha”, Marianna Strugińska-Felczyńska emerytowana nauczycielka i założycielka Świetlicy Środowiskowej w Zgierzu, Jolanta Swiryd, była dyrektorka XXIII LO i pierwszy w Łodzi profesor oświaty, Małgorzata Tomaszewska, dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 111 w Łodzi. Medal zbiorowy otrzymał Zespół Placówek Edukacyjno-Wychowawczych i Rehabilitacyjnych im. Juliana Tuwima w Stemplewie.

Podczas uroczystości ogłoszone zostały wyniki konkursu „O Nagrodę Specjalną Łódzkiego Kuratora Oświaty im. Marii Konopnickiej”. W tym roku dyplomy i upominki za propagowanie postawy patriotycznej, aktywność społeczną i pomoc innym otrzymali: Olaf Kaca, uczeń Publicznego Gimnazjum Integracyjnego  nr 47 im. Janusza Korczaka w  Łodzi oraz Patrycja Jóźwik, uczennica Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Zespole Placówek Edukacyjno-Wychowawczych i Rehabilitacyjnych  w Stemplewie.

Komisja konkursowa przyznała także pięć wyróżnień: Krzysztofowi Mazgajewskiemu ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 r. w Jeżowie, Marcie Bąk z Publicznego Gimnazjum nr 3 w Zgierzu, Marii Florczak z Gimnazjum w Bolimowie, Aleksandrze Drozdowskiej z Zespołu Szkół Ekonomii i Usług w Łodzi oraz Patrycji Nierobisz z Technikum nr 4 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych  nr 4 w Łowiczu.  

– Jesteście doskonałym przykładem, co należy robić, jak żyć, aby dramaty jak te, których świadkiem było to miejsce, nie powtórzyły się nigdy więcej – mówił kurator Grzegorz Wierzchowski, dziękując i gratulując nagrodzonym uczniom.