kwiecień 15, 2024

Spotkanie pokoleń – 60 lat szkoły w Wiśniowej Górze

– To naprawdę dobra szkoła, w której nauczyciele wsłuchują się w oczekiwania i potrzeby wszystkich uczniów, stwarzają im możliwości decydowania o własnej aktywności w zależności od zainteresowań, predyspozycji i uzdolnień – podkreślił kurator Janusz Brzozowski podczas jubileuszu 60-lecia Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Wiśniowej Górze. – Z wieloletnim duetem dyrektorskim umiejętnie zarządzającym szkołą i zaangażowaną kadrą pedagogiczną, z dobrym zapleczem i atmosferą – dodał. Podczas uroczystości, w której oprócz przedstawicieli władz samorządowych gminy Andrespol, rodziców i pracowników szkoły, wzięli udział emerytowani dyrektorzy i nauczyciele, odczytano list minister edukacji narodowej Barbary Nowackiej.

Stare szkolne kroniki, zdjęcia przywołujące wspomnienia, nagrane filmiki z wypowiedziami absolwentów a przede wszystkim nawiązujący do twórczości Patrona szkoły występ dzieci i młodzieży stanowiły piękną oprawę jubileuszu. Gospodarze uroczystości – dyrektor Robert Sękowski i jego zastępca Ewa Lichtorowicz – Kurzysz nie zapomnieli o uhonorowaniu swoich poprzedników i podziękowaniu za ich pracę.

Jak czytamy w kronice szkoły: „po drugiej wojnie światowej, w 1945 roku, powstały dwie szkoły podstawowe: jedna w Wiśniowej Górze, druga w Andrespolu. Obydwie placówki dzieliła odległość 500 m. Nauczyciele i uczniowie wymieniali się w czasie przerw”. Było to uciążliwe, stąd pomysł ówczesnej kierownik – p. Marii Gałązki i rodziców dzieci uczących się w obydwu szkołach, by na granicy Andrespola i Wiśniowej Góry wybudować jeden duży, wygodny, mieszczący wszystkich uczniów z dwóch miejscowości, budynek. Zajął się tym Komitet Budowy Szkoły. I choć nie obyło się bez trudności i problemów, budowa ruszyła. Latem 1962 roku rozpoczęto prace. Budowa szkoły trwała tylko 10 miesięcy. Dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności, kierownictwa i nauczycieli szkoły oraz ówczesnych włodarzy dzieci mogły wreszcie uczyć się w godnych warunkach.
A 34 lata później, w listopadzie 1998 roku, szkoła zyskała swojego Patrona – Henryka Sienkiewicza.
Od pierwszego dzwonka w tym miejscu wiele się zmieniło. Szkoła przeszła rozbudowę, dzieliła pomieszczenia najpierw z gimnazjum, a obecnie z liceum. Powstawały kolejne pracownie. Zmieniało się wyposażenie. Szkoła stawała się coraz bardziej nowoczesna. Przychodzili nowi uczniowie, nauczyciele, kolejni dyrektorzy. To jednak tamten klimat i to, że to miejsce było dla uczniów i pracowników szkoły, drugim domem – pozostały niezmienne.

Poniżej galeria zdjęć z uroczystości.