maj 24, 2024

SP 94 – szkoła jak z nut Chopina

– Możecie być dumni z tak wspaniałego Patrona, którego muzyka rozsławiła nasz kraj na całym świecie – podkreślił kurator Janusz Brzozowski podczas uroczystości nadania imienia Fryderyka Chopina Szkole Podstawowej nr 94 w Łodzi. – Jego życie i postawa to także wzór dla was, młodych, jak cierpliwością rozwijać i szlifować swoje talenty – dodał.

Łódzki Kurator Oświaty wziął udział w akademii z okazji Dnia Patrona i przekazaniu sztandaru. Uczestniczyła w niej także wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa – Wodnicka oraz przedstawiciele Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina z Warszawy oraz instytucji i placówek współpracujących z SP nr 94. Podczas święta w budynku szkoły wybrzmiewała muzyka Chopina, można było zobaczyć zgromadzone pamiątki oraz podarowane obrazy.

Uzasadniając wybór patrona dyrektor szkoły Sławomir Wołczyk zwrócił uwagę, że imię kompozytora otwiera umysły i serca ludzi. – Nie mogło być lepszego wyboru – powiedział. Uczniowie przygotowali spektakl – opowieść o życiu Chopina. Przepleciony był jego pieśniami wyśpiewanymi przez szkolny chór. Zebrani mogli także wysłuchać występu artystów łódzkiej Akademii Muzycznej. Nagrodzono także najlepszych plastyków, którzy wzięli udział w konkursie na portret Fryderyka Chopina.

Szkoła, która przeszła wiele zakrętów i zmian związanych z reformą edukacji, powstała w 1957 roku i pięć lat później otrzymała imię – Fryderyka Chopina. Jednak w 2001 roku placówka przestała istnieć. W budynku funkcjonowało gimnazjum, które przyjęło także imię najwybitniejszego polskiego kompozytora. Gdy obecny dyrektor tworzył szkołę podstawową na nowo, postanowił powrócić do patrona sprzed lat. I udało się. Z ogromnym wsparciem samorządu, ale także pracowników szkoły. To oni projektowali sztandar, malowali portret Fryderyka Chopina i włączali uczniów i ich rodziców w całe przedsięwzięcie. Dziś szkoła tchnie duchem Chopina i zaraża miłością do jego twórczości innych.

Poniżej – zdjęcia ze szkolnej uroczystości