listopad 29, 2018

Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w SP w Dobroniu

Temat/nazwa wydarzenia: 100. rocznica w Dobroniu.
Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Dobroniu
Imię i nazwisko dyrektora szkoły: Elżbieta Łoboda- Szewc
Imię i nazwisko osoby odpowiedzialnej merytorycznie za treść: Wioletta Neugebauer

W tym roku mija 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasza szkoła przystąpiła do uroczystych obchodów już w czwartek 8 listopada. Tego dnia odbył się apel podczas, którego została przedstawiona prezentacja przygotowana przez p. Mariolę Janeczek i p. Andrzeja Antczaka. Podczas oglądania zapoznaliśmy się z wieloma ciekawymi faktami związanymi z historią ziemi dobrońskiej, od początków szkolnictwa, orkiestry dętej, chóru, po Polską Organizację Wojskową i bohaterów tamtych dni na czele z Lucjanem Kabzą.

W drugiej części uroczystości odbył się Konkurs Pieśni Patriotycznych. Do rywalizacji przystąpili reprezentanci wszystkich klas od 0 po III gimnazjum. Jury w składzie: p. Wójt Robert Jarzębak, p. Dyrektor Elżbieta Łoboda- Szewc, p. Wioleta Wojdyńska- Kusiak, p. Małgorzata Terela miało bardzo trudny wybór. Klasy prezentowały się pięknie w wylosowanych przez wychowawców pieśniach. Nie zabrakło takich utworów jak: „Pierwsza Kadrowa”, „Ułani, ułani”, „Marsz I Brygady”, „ Jak to na wojence ładnie”.

W kategorii młodszych jury wyróżniło klasy 0, I, IV; w kategorii starszych: klasy V, VI i III gim.

W ostatniej części został przedstawiony krótki filmik nagrany przez klasę III A gimnazjum (przy ogromnej pomocy p. Moniki Włodarczyk) z rekonstrukcji, która odbyła się na cmentarzu dobrońskim w czerwcu 2018 r. Jej celem było przypomnienie naszych lokalnych bohaterów I wojny światowej i dni powojennej niepodległości: p. Lucjana Kabzy i p. Antoniego Bartuzela.

W piątek 9 listopada szkoła przystąpiła do kolejnego dnia obchodów. W pierwszej części grupa młodzików teatru „Metamorfoza” (uczniowie klas 0- IV) pod kierunkiem p. Moniki Pawełczyk przedstawiła piękną etiudę pod tytułem „100 lat wolności…….”. Następnie chór szkolny odśpiewał Rotę. O godz. 11.11, tak jak w ponad 20 tyś. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych w Polsce, uczniowie SP w Dobroniu odśpiewali czterozwrotkowy hymn narodowy.

Ostatni etap naszego świętowania to udział pocztów sztandarowych w uroczystościach gminnych w niedzielę 11 listopada 2018 r. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w mszy dla Ojczyzny, a następnie składali kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza na cmentarzu w Dobroniu. Oddali również cześć lokalnym bohaterom tamtych dni.