marzec 2, 2017

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

Bohaterów walki o wolną Polskę uczcili również uczniowie łódzkich szkół, składając kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Komunizmu przy ul. Anstadta.
 
Dla wielu żołnierzy polskiego podziemia koniec wojny z hitlerowcami był początkiem kolejnej – z nowym, sowieckim okupantem. Za to, że w 1945 r. nie złożyli broni, byli przez komunistyczne władze prześladowani, mordowani i zakopywani w bezimiennych mogiłach – by jakiekolwiek ślady po Nich i pamięć zaginęły.
Ale pamięć przetrwała. W kalendarzu polskich świąt pojawił się Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych, obchodzony co roku 1 marca.
Z tej okazji w środę przed Pomnikiem Ofiar Komunizmu przy ul. Anstadta w Łodzi miała miejsce uroczystość poświęcona tamtym Bohaterom. Jej współorganizatorem było XII Liceum Ogólnokształcące, a wśród uczestników nie zabrakło uczniów łódzkich szkół. Kwiaty pod pomnikiem złożył m.in. Łódzki Kurator Oświaty Grzegorz Wierzchowski.
Ireneusz Wach, sekretarz Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność”, odczytał list od Prezesa Rady Ministrów Beaty Szydło. Pani premier napisała, że Żołnierze Wyklęci walcząc z hitlerowskim i stalinowskim reżimem stali się symbolem patriotyzmu i legendą. Jako Polacy jesteśmy im winni szacunek i wdzięczność.
Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Waldemar Krenc pochwalił młodych ludzi za to, że nie tylko pamiętają o Wyklętych, ale również cenią za niezłomność i odwagę. – Podziwiają ich! Traktują jak bohaterów – mówił z dumą Waldemar Krenc.
Pod pomnik przyszli również przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i organizacji kombatanckich. Złożyli kwiaty, zapalili znicze, a na koniec uroczystości wspólnie z uczniami zaśpiewali „Rotę”.

Tego samego dnia na ul. Piotrkowskiej 68 otwarta została wystawa plenerowa „Stanisław Sojczyński Warszyc i Konspiracyjne Wojsko Polskie”. Kilkadziesiąt plansz ukazuje drogę życiową żołnierza Armii Krajowej, który po wojnie nie złożył broni, oraz równie tragiczne losy jego podkomendnych. Wystawę przygotowali Paweł Kowalski i dr Tomasz Toborek z łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Można ją oglądać do 30 marca.
W środę w łódzkim Grand Hotelu odbyła się również konferencja naukowa poświęcona Stanisławowi Sojczyńskiemu. W 70. rocznicę śmierci „Warszyca” rozmawiali o nim historycy IPN, a dyskusji przysłuchiwali się łodzianie zainteresowani antykomunistycznym podziemiem niepodległościowym w naszym regionie.