marzec 4, 2020

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Łodzianie – jak co roku w marcu – uczcili bohaterów walki o wolną Polskę. Kwiaty przed Pomnikiem Ofiar Komunizmu złożyli m.in. uczniowie łódzkich szkół i kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski.

W 1945 r. nie wszyscy polscy żołnierze złożyli broń. Dla wielu koniec wojny z hitlerowcami był początkiem kolejnej – tym razem z sowieckim okupantem. Aby pamięć o Nich przetrwała, w kalendarzu polskich świąt pojawił się Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych, obchodzony co roku 1 marca.

Z tej okazji w poniedziałek przed Pomnikiem Ofiar Komunizmu przy al. Anstadta łodzianie upamiętnili tamtych bohaterów. Współorganizatorem uroczystości było XII Liceum Ogólnokształcące. Uczeń tej szkoły, Bartosz Baczyński, wyrecytował wiersz Stanisława Balińskiego pt. „Polska Podziemna”.

W uroczystości uczestniczył kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski, który przed pomnikiem złożył kwiaty i zapalił znicz.

– Przyszło im żyć w okresie straszliwej próby – mówił o Żołnierzach Wyklętych wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. – Mamy obowiązek pamiętać o ich odwadze, patriotyzmie, postawach, bo z ofiary ich życia i cierpienia zrodziła się niepodległa Polska.

Głównymi organizatorami uroczystości byli: NSZZ „Solidarność”, Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, Garnizon Łódź oraz 9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej. O znaczeniu bohaterskiej postawy tych, którzy nigdy nie pogodzili się z utratą niepodległości, mówili m.in. wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk, wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek i przewodniczący Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” Waldemar Krenc.

W XII LO obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się już 28 lutego otwarciem wystawy tematycznej przygotowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN.

Poniżej galeria zdjęć z uroczystości przed Pomnikiem Ofiar Komunizmu w Łodzi z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.