listopad 19, 2018

Moja Niepodległa – rekonstrukcja historyczna . I LO w Tomaszowie Mazowieckim

Temat/nazwa wydarzenia: Moja Niepodległa – rekonstrukcja historyczna
Nazwa szkoły/placówki: I Liceum Ogólnokształcące w Tomaszowie Mazowieckim
Imię i nazwisko dyrektora szkoły: Ewa Męcina
Autorzy zdjęć: Weronika Kolęda, Jakub Karp, Natalia Frąckowiak, Kamil Janicki

9 listopada w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jarosława Dąbrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim odbyły się uroczystości patriotyczne będące kulminacyjnym punktem szkolnych imprez towarzyszących obchodom 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Po uroczystej akademii w szkole, przed miejskim ratuszem odbyła się rekonstrukcja historyczna, która nawiązywała do ważnych epizodów z historii liceum: w 1905 r. uczniowie przeprowadzili strajk domagając się przywrócenia języka polskiego,  a w 1918 r. dokonali aktu rozbrojenia żołnierzy niemieckich stacjonujących w Tomaszowie.

Uczniowie przebrani  w stroje z epoki wcielili się w role pruskich zaborców i rozstawili się przez gmachem poczty (gdzie był garnizon wojskowy), oraz przed ratuszem miejskim. Młodzież szkolną przed budynkiem magistratu powitali: prezydent Marcin Witko, wiceprezydent  Zofia Szymańska oraz Halina Szczucińska, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta.

Spora część uczniów wcieliła się w rolę rozbrajających i z okrzykami na ustach „Wiwat Polska!”, „Wiwat Niepodległa!” ostatecznie rozprawiła się z zaborcą. Po symbolicznym zwycięstwie pod ratusz podjechali aktorzy wcielający się w role Józefa Piłsudskiego i Ignacego Paderewskiego, by z balkonu urzędu, po wcześniejszym rozłożeniu ogromnej biało – czerwonej flagi, wygłosić odezwy do narodu. Entuzjazm patriotyczny udzielił się wszystkim uczestnikom uroczystości, której kulminacyjnym punktem było odśpiewanie hymnu narodowego.
Mogliśmy również wysłuchać oryginalnego przemówienia gen. Józefa Hallera dotyczącego zaślubin z morzem. Ostatnim punktem uroczystości rocznicowych był taniec z flagami. Wzruszającą chwilą było również złożenie życzeń urodzinowych pani Zofii Jener, absolwentce I Liceum z roku 1937, która obserwowała nasze wystąpienia z balkonu swojego mieszkania. 

Warto dodać, że młodzież I LO z niezwykłą precyzją przygotowywała się do uroczystych obchodów: każda klasa przygotowała dla siebie kotyliony. Każda pracownia również została ozdobiona elementami biało – czerwonymi. Dodatkowo licealiści przebrali się w codzienne stroje z początku XX wieku. Młodzież również odebrała nagrody za udział w szkolnym konkursie historycznym – w rywalizacji klasowej 1 miejsce zdobyła klasa 3d, a indywidualnie Klaudia Świech i Antoni Panfil.