Marzec 8, 2021

Lekcja pokazowa z użyciem najnowocześniejszych technologii w szkole w Aleksandrowie Łódzkim

4 marca 2021 r. w Sportowej Szkole Podstawowej nr 3 w Aleksandrowie Łódzkim odbyła się lekcja pokazowa dla uczniów w ramach nauczania wczesnoszkolnego z wykorzystaniem technologii STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts & Maths). Wykorzystanie tej technologii jest wynikiem rosnącego zainteresowania dyrektora i nauczycieli poszukiwaniem nowych metod kształcenia. Wynika ono z przekonania, że edukacja może być bardzo ciekawą przygodą, angażować, inspirować uczniów i stawiać ich nie tylko w roli słuchaczy i odbiorców wiedzy, ale także kreatorów. Wdrażane w szkole nowoczesne sposoby nauczania, nie negują tradycyjnego modelu nauczania, mają natomiast na celu wzbogacić go i uatrakcyjnić.

Sportowa Szkoła Podstawowa nr 3 w Aleksandrowie Łódzkim, która uzyskała certyfikat Microsoftu „Szkoła w Chmurze” tworzy nowoczesne, angażujące środowisko, które pozwala na szybsze przyswajanie wiedzy i informacji, pomaga samodzielnie zdobywać wiedzę oraz wykorzystywać ją w sposób praktyczny. Stara się umożliwić swoim uczniom korzystanie z rozszerzonej rzeczywistości, przy użyciu rozwiązań technologicznych firmy Apple.

Augmented reality umożliwia nakładanie informacji, ilustracji i innych treści na obraz świata rzeczywistego. Stanowi ułatwienie dla uczniów w przyswajaniu trudnych i skomplikowanych zagadnień. Rozszerzona rzeczywistość łączy świat cyfrowy z realnym. Uczniowie mogą spacerować wokół trójwymiarowych kształtów i wykresów, rozkładają figury przestrzenne, zapoznają się z różnymi układami organizmu, podróżują na odległe planety zaglądając do ich wnętrza, zwiedzają muzea wzbogacając przeżycia artystyczne.

Uczniowie mają możliwość popływać w największych rzekach, morzach i ocenach, przeskoczyć na drugą półkulę, przenieść się do tropikalnych lasów i spotkać się z dzikimi zwierzętami oko w oko, oglądać z bliska rafę koralową.

Używając apple pencil mogą przenosić swoje wiadomości na karty pracy w sposób precyzyjny, intuicyjny i bezprzewodowy. Stało się to możliwe poprzez wykorzystanie profesjonalnych ipadów. Dzięki aplikacjom stworzonym specjalnie dla rozwiązań i-edukacji o standardowa klasa zmienia się szybko w laboratorium, pracownię fizyczna, studio filmowe lub studio nagrań. W rozwiązaniu „Apple school” używane są narzędzia, które w łatwy, intuicyjny sposób pozawalają zarządzać projektem, zintegrowanym z dziennikiem elektronicznym. Nauczyciele w pełni moderują pracę na lekcji, udzielają prawa dostępu, mogą śledzić postęp pracy każdego ucznia, a także przedstawiać prace uczniów w całej klasie.

Koncepcja nauczania w technologii STEAM jest jedną z najwyżej cenionych metod edukacyjnych wprowadzanych do systemów oświaty w wielu krajach świata. Nadaje ona uczniowi rolę badacza, odkrywcy, projektanta i wykonawcy, który wykorzystuje naukę, technologię, inżynierię i sztukę do tworzenia własnych rozwiązań, projektów i innowacji. Nauka w modelu STEAM to rozwijanie indywidualnych talentów każdego z uczniów oraz jednoczesny rozwój zarówno kompetencji społecznych i cyfrowych.

STEAM sprawdza się w nauczaniu wszystkich uczniów na każdym poziomie edukacyjnym i stanowi doskonały sposób kształcenia niezależnie od tego, jaki zawód w przyszłości wybiorą uczniowie, uczy bowiem krytycznego, myślenia, rozwiązywania problemów i wielu innych umiejętności, które mogą być używane przez całe życie, niezależnie od profesji, jaką się wykonuje.

Uczniowie biorący udział w zajęciach STEAM są dobrze zmotywowani i mają silne poczucie sprawczości; zachęcani są do decydowania o sposobie i przebiegu realizacji projektu oraz do samodzielnego doboru narzędzi i metod pracy, co sprzyja tworzeniu innowacji i rozwoju kreatywności. STEAM to rozwijająca metoda pracy również dla nauczycieli, a ponieważ realizowane projekty są multidyscyplinarne, wymagają one od nauczycieli współpracy.

Poniżej galera zdjęć z lekcji pokazowej. Zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości dyrekcji Sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 w Aleksandrowie Łódzkim.

Link do reportażu z lekcji pokazowej zamieszczonego na profilu facebook`owym Telewizji Aleksandrów Łódzki

Link do reportażu z lekcji pokazowej w serwisie Telewizji Toya. Początek materiału o szkole – 8:31