kwiecień 16, 2019

Kurator oświaty uczcił pamięć pomordowanych w Katyniu

Kwiaty i znicze przed pomnikiem Ofiar Zbrodni Katyńskiej złożyli w piątek przedstawiciele władz miasta i województwa, środowisk kombatanckich, służb mundurowych, młodzież i mieszkańcy Łodzi.

Obchody 79. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Łodzi rozpoczęła msza w Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej przy ul. Łąkowej. Później uczestnicy uroczystości zgromadzili się przed pomnikiem katyńskim, gdzie odczytano apel poległych i odmówiono modlitwę w intencji polskich oficerów, żołnierzy oraz przedstawicieli inteligencji pomordowanych przez NKWD w 1940 roku.

– Obecna suwerenna Polska zrodziła się z ich ofiary. Nie bylibyśmy jej godni, gdybyśmy nie czcili pamięci poległych – powiedział podczas uroczystości Janusz Lange ze Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich.

Po odczytaniu apelu pamięci i wspólnej modlitwie duchownych różnych wyznań, kwiaty i znicze przed pomnikiem Ofiar Zbrodni Katyńskiej złożyli m.in.: Mirosław Suski, dyrektor generalny Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego, Grzegorz Wierzchowski, łódzki kurator oświaty, Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi, delegacje środowisk kombatanckich i służb mundurowych, harcerze oraz mieszkańcy. 

W 1940 roku z rozkazu najwyższych władz ZSRR zamordowano 22 tysiące polskich jeńców: oficerów, żołnierzy, funkcjonariuszy, urzędników, duchownych i naukowców. Wśród ofiar zamordowanych strzałem w tył głowy było ponad 7 tys. cywilów oraz policjantów i oficerów osadzonych bez statusu jeńca w więzieniach na terenie okupowanych przez ZSRR Kresów Wschodnich RP. Ofiary zbrodni katyńskiej pogrzebano w masowych grobach w Katyniu pod Smoleńskiem, nieopodal wsi Miednoje i Bykownia,  na przedmieściach Charkowa, a także w innych nieznanych dotąd miejscach. Przez wiele lat informacje o Zbrodni Katyńskiej były zatajone przez władze PRL. Ujawnienie prawdy o kaźni dokonanej przez sowietów możliwe stało się dopiero po 1989 roku.