październik 2, 2018

Kurator oświaty sprawdził ciężar tornistrów

Od półtora do ponad czterech kilogramów ważyły tornistry pierwszoklasistów z SP nr 1 w Sieradzu. W akcji ważenia uczniowskich plecaków uczestniczyli w poniedziałek kurator oświaty oraz wojewódzki inspektor sanitarny.

Aby zmniejszyć ciężar plecaków Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej ogłosiła 1 października Ogólnopolskim Dniem Tornistra, a cały październik – Miesiącem Ważenia Tornistrów. 
Z tej okazji w poniedziałek wybrane szkoły naszego regionu odwiedzili przedstawiciele kuratorium i sanepidu. Sprawdzali czy ciężar plecaków nie przekracza przepisowych 10-15% wagi dziecka, oraz rozmawiali z uczniami i nauczycielami o sposobach na zmniejszenie wagi tornistrów.

– Pamiętajcie, aby zabierać ze sobą do szkoły tylko te książki, ćwiczenia i zeszyty, których danego dnia rzeczywiście potrzebujecie – powiedział kurator Grzegorz Wierzchowski podczas spotkania z uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 w Sieradzu. Kurator zwrócił uwagę, że ciężar plecaków można zmniejszyć odpowiednio układając plan zajęć. Zaapelował także do nauczycieli, aby wybierali metody pracy na lekcji, które pozwolą dzieciom zostawiać książki w szkole, lub też w domu, gdzie służyć będą przygotowaniu się do lekcji i utrwaleniu materiału.  Kurator przypomniał o realizowanym od początku roku szkolnego programie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, dzięki któremu w ciągu dwóch lat wszystkie szkoły w kraju zostaną podłączone do szerokopasmowego internetu. Pozwoli to sprawnie korzystać na lekcji np. z elektronicznych podręczników, co również przyczynić się może do odciążenia tornistrów.

Plecaki  pierwszoklasistów  z sieradzkiej podstawówki ważyły od 1,5 do 4 kilogramów. W 11 na 17 przypadków ciężar tornistra wynosił więcej niż dopuszczalne 10-15 % wagi dziecka. Nie lepiej było w klasach starszych. Trzecioklasiści dźwigali od 1,7 do 5,5 kg, a najcięższy plecak w klasie piątej ważył aż 6,5 kg.

Duże różnice w ciężarze  plecaków uczniów tej samej klasy wskazują, że zapewnienie uczniom możliwości zostawiania książek i zeszytów w szkole , czy planowanie zajęć tak, by w jednym dniu nie było wielu lekcji, na których podręcznik jest niezbędny – nie wystarczy. Potrzebne jest także zaangażowanie rodziców, którzy dopilnują, by uczniowie nie zabierali do szkoły rzeczy zbędnych – ulubionych zabawek, podręczników do przedmiotów, z których danego dnia nie ma lekcji itd. Nie bez znaczenia jest także wybór tornistra czy piórnika, który sam w sobie stanowi niekiedy niemały ciężar.

O tym, że współdziałanie szkoły i rodziców jest niezbędne, by rozwiązać problem zbyt ciężkich tornistrów przekonywała Urszula Sztuka-Polińska, wojewódzki inspektor sanitarny i dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi. Wraz z pracownikami rozdała dzieciom materiały informacyjne skierowane również do ich opiekunów i zachęcała nauczycieli do zapraszania  przedstawicieli sanepidu na spotkania z rodzicami.

Poza SP nr 1 w Sieradzu pracownicy kuratorium i sanepidu odwiedzili w poniedziałek także szkoły m.in. w Łodzi, Skierniewicach, Piotrkowie Trybunalskim i Łowiczu. Podobne akcje będą organizowane podczas całego Miesiąca Ważenia Tornistrów.