kwiecień 9, 2018

Komunikat dotyczący niepokojących zachowań nastolatków na terenach kolejowych

Kuratorium Oświaty w Łodzi informuje, że w związku z docierającymi coraz częściej do Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego sygnałami dotyczącymi niepokojących zachowań nastolatków na terenach kolejowych należy zwrócić uwagę na problem, jak również konieczność podjęcia działań edukacyjnych w tym zakresie.

Lekkomyślne pomysły nastoletnich „żartownisiów” polegające na układaniu różnych przeszkód na torach, niewątpliwie stanowią bardzo groźne w skutkach zjawisko zarówno dla nich samych jak i podróżnych. Niebezpieczne incydenty związane z układaniem stosów kamieni, elementów betonowych, a także różnego rodzaju przedmiotów dużych gabarytów na torach mogą spowodować zatrzymanie pociągów, kilkugodzinne opóźnienia taboru lub tragiczny w skutkach wypadek. Należy pamiętać, że takie ekstremalne wybryki stanowią przyczynę uszkodzeń pociągów oraz części urządzeń sterujących, mających ogromny wpływ na bezpieczeństwo podróży. Wykorzystywane przez młodych sprawców zniszczone elementy infrastruktury kolejowej np. do podwieszania przeszkód na sieci trakcyjnej, mogą doprowadzić do niebezpiecznego porażenia prądem.

Ponadto sprawcy takich zabaw mogą trafić do policyjnej izby dziecka, a nawet usłyszeć zarzuty spowodowania katastrofy w ruchu lądowym. Kosztami zniszczeń, jakie poniesie kolej, w rezultacie zostaną obciążeni ich rodzice. Odnotowane w ostatnim czasie obrzucenie przez nastolatków kamieniami dwóch składów Łódzkich Kolei Aglomeracyjnych, skutkowało obciążeniem ich rodziców kwotą ponad 100 tys. złoty za zniszczenie szyb czołowych pociągów. Warto wspomnieć także, że nowoczesne tabory kolejowe, których coraz więcej jeździ po torach województwa łódzkiego, są coraz szybsze i coraz cichsze – łatwo nie zauważyć, że nadjeżdżają, a od tego już niewielki krok do tragedii.

W obliczu takiego zagrożenia, oprócz aktualnie działających systemów bezpieczeństwa w infrastrukturze kolejowej, ważną rolę będą pełnić rozmowy wychowawców, pedagogów, psychologów z dziećmi i młodzieżą na temat zachowania ostrożności i rozwagi podczas spędzania wolnego czasu. Uświadomienie uczniom, a także ich rodzicom braku tolerancji dla tego typu zachowań oraz przekonanie młodych ludzi, że tory to nie miejsce do zabawy, powinno stanowić jeden z elementów edukacji.
Zwracając uwagę na istotę problemu Kuratorium Oświaty pragnie zachęcić do propagowania niniejszego zagadnienia w szkołach i placówkach oświatowych, jak również do rozpowszechniania wiedzy o zachowaniu zasad bezpiecznych form zabawy. Ważne, aby zwrócić uwagę na przykre konsekwencje zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców, a w ten sposób skutecznie eliminować to groźne dla zdrowia i życia zjawisko wandalizmu.