„…my o Katyniu pamiętamy…”, my o Katyniu opowiadamy – to pokazali uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy. Wzruszająco wyśpiewali i opowiedzieli historię polskich oficerów zamordowanych przez Sowietów w 1940 roku, niepokój rodzin czekających na swoich bliskich, ból i strach towarzyszący jednym i drugim. W uroczystości wziął udział Jarosław Krajewski, Łódzki Wicekurator Oświaty.
„Zostaną guziki, które powiedzą wam o nas…” – mówili młodzi ludzie recytując poezje Kazimiery Iłłakowiczówny, Mariana Hemara, Zbigniewa Herberta, Kazimierza Wierzyńskiego, Jerzego Zagórskiego czy odwołując się do III części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Poruszające serce przedstawienie, podniosła uroczystość pod tablicą upamiętniającą trzech związanych z Moszczenicą oficerów zamordowanych w Charkowie i Twerze, udział Rodzin Katyńskich, wojska, nauczycieli i uczniów, mieszkańców, powodował, że w oczach wielu osób pojawiały się łzy. – Cieszę się, że obchody Roku Katyńskiego mogę rozpocząć od tego miejsca – mówił wicekurator Jarosław Krajewski – by trafiać do młodych ludzi potrzebny jest nie tylko nowoczesny patriotyzm, ale także ten przekazywany z dziada pradziada, wyssany z mlekiem matki, który pomaga dotknąć historii z naszego terenu i czcić pamięć tych, którzy zrodzeni z tej ziemi, stali się bohaterami – podkreślił, wskazując na pamięć lokalnej i szkolnej społeczności o m.in. nauczycielu moszczenickiej szkoły – Michale Antosiaku, wychowanku Leszku Heinzlu i posterunkowym Andrzeju Górze.
Tablica poświęcona tym trzem ofiarom zbrodni katyńskiej znajduje się na budynku szkoły. Łódzki Wicekurator Oświaty podziękował nauczycielom, wychowawcom i rodzicom za tak pięknie przekazywany dzieciom i młodzieży patriotyzm.
Poniżej – zdjęcia z uroczystości