Uczniowie łódzkiej szkoły zainscenizowali koronację Bolesława Chrobrego na króla Polski. Widowiskową podróż do przeszłości podziwiał m.in. Łódzki Wicekurator Oświaty Jarosław Krajewski. Młodzież zebrała owacje!
Za kilka dni minie równe tysiąc lat od chwili, w której Bolesław Chrobry, książę z dynastii Piastów, syn Mieszka i czeskiej księżniczki Dobrawy, został pierwszym koronowanym królem Polski. Uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 5 w Łodzi pięknie upamiętnili jubileusz. Szkolną aulę upodobnili do gnieźnieńskiej archikatedry, przebrali się za kościelnych dostojników i rycerzy wkładając stroje z Łódzkiego Centrum Filmowego, i w tych pachnących historią habitach, zbrojach, w blasku świec, przy dźwiękach chorałów gregoriańskich zrekonstruowali jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego państwa, z patronem swojej szkoły – Bolesławem Chrobrym – w roli głównej.
– To była niesamowita podróż – podsumował z uznaniem wicekurator Jarosław Krajewski, doceniając pracę nauczycieli i uczniów włożoną w przygotowanie spektaklu. – Dziękuję za piękną lekcję historii. Podziwiam waszą wiedzę, kreatywność i talent – komplementował młodzież w oficjalnym wystąpieniu, a potem jeszcze w kuluarowych rozmowach z Wojtkiem, który wcielił się w postać Chrobrego, i z innymi uczniami.
– Poprzeczka została zawieszona bardzo wysoko – pogratulowała twórcom wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka, dając pół żartem do zrozumienia, że nie zazdrości innym szkołom, które wkrótce będą upamiętniać swoich patronów. Bo przebić „piątkę” będzie trudno.
Za wszystkie miłe słowa gości oraz swoim uczniom (aktorom) i nauczycielom (reżyserom spektaklu) podziękowała dyrektor ZSP nr 5 Małgorzata Joniuk-Piątkowska.
Historyczna rekonstrukcja koronacji Chrobrego ważna jest z jeszcze innego powodu – rozpoczyna cykl wydarzeń zaplanowanych na cały rok, a związanych ze 100-leciem szkoły z ulicy Drewnowskiej.
Ta historia rozpoczęła się w 1925 roku, gdy w okazałym budynku przy ówczesnej fabryce Izraela Poznańskiego pojawiły się żeńska i dwie męskie szkoły powszechne. Przez 100 lat było w nim wiele różnych szkół – dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Dziś technikum i szkoły branżowe w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 5 im. Króla Bolesława Chrobrego w Łodzi kształcą wysokiej klasy specjalistów znajdujących zatrudnienie w handlu i rachunkowości, transporcie, gospodarce magazynowej czy budownictwie kolejowym, świetnie przygotowanych również do kontynuowania nauki w szkołach wyższych.
Poniżej – zdjęcia z historycznego spektaklu przygotowanego przez uczniów