maj 23, 2018

IV Festiwal Historyczny „Tradycja i pamięć”

Rywalizowali w nim uczniowie z województwa łódzkiego i kujawsko-pomorskiego. W kategorii szkół podstawowych i gimnazjów zwyciężył Kacper Strulak z SP w Karnkowie, a wśród starszych uczestników triumfowała Katarzyna Lewandowska z liceum w Górznie.

Festiwal – już po raz czwarty – zorganizowało Stowarzyszenie Tradycja i Pamięć. Tegoroczny finał miał miejsce we Włocławku. W sobotę do tamtejszego Muzeum Diecezjalnego przyjechali uczniowie z województwa łódzkiego i kujawsko-pomorskiego, którzy wypadli najlepiej w eliminacjach rejonowych.

IV edycja Festiwalu Historycznego upłynęła pod hasłem „Drogi do niepodległości”. Finał miał formę quizu. Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące czasów pod zaborami, powstań narodowych, walki z germanizacją i rusyfikacją, Rewolucji 1905-1907 roku, polskich partii politycznych w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku, I wojny światowej, kształtowania się granic II RP i głównych architektów niepodległości – Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego.

– Cieszę się, że historia wciąż wzbudza zainteresowanie, zwłaszcza w roku, w którym obchodzimy 100-lecie niepodległości. Pamięć o okolicznościach jej odzyskania napełnia poczuciem wdzięczności wobec wszystkich, którzy się do tego przyczynili – powiedział na powitanie łódzki kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski

Uczniowie byli świetnie przygotowani. Rywalizacja była zacięta, a jej losy ważyły się niemal do ostatnich serii pytań.

Ostatecznie w kategorii szkół podstawowych i gimnazjów najwięcej punktów uzyskał Kacper Strulak z SP w Karnkowie, przed Adamem Dańczakiem z SP w Łyszkowicach i Dominiką Strymińską z Bydgoskiego Gimnazjum Klasycznego.

Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych triumfowała Katarzyna Lewandowska z LO SPSK w Górznie, tuż przed Mikołajem Włódeckim z I LO w Toruniu i Pawłem Zukierskim z VII LO w Bydgoszczy.

Zwycięzcy otrzymali m.in. puchary, książki, albumy, gry planszowe, kupony podarunkowe, tablety i wojskowe plecaki wypełnione pamiątkami związanymi z odzyskaniem niepodległości. Nagrodami głównymi były wycieczki do Strasburga dla trojga laureatów w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.

IV Festiwal Historyczny „Tradycja i pamięć” przebiegał pod patronatem posła do Parlamentu Europejskiego Kosmy Złotowskiego, posła na Sejm RP i sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Grzegorza Schreibera oraz kuratorów oświaty: kujawsko-pomorskiego – Marka Gralika i łódzkiego – Grzegorza Wierzchowskiego.