listopad 14, 2019

Dziecko z cukrzycą w przedszkolu i szkole

Jak rozpoznać chorobę, jak leczyć, ale przede wszystkim jak pomagać cierpiącym na nią dzieciom w przedszkolu i szkole – to główne tematy szkolenia dla wychowawców i nauczycieli zorganizowanego przez Ministerstwo Zdrowia i Kuratorium Oświaty.

7 listopada br. w Szkole Podstawowej nr 44 w Łodzi spotkali się nauczyciele zainteresowani problemami w edukacji dzieci z cukrzycą. W szkoleniu wzięła udział wicekurator Jolanta Kuropatwa.

Pierwsza część spotkania została poświęcona problemom, które mogą pojawiać się w edukacji dzieci z cukrzycą – podczas ich pobytu w przedszkolu i szkole, bezpośrednio na lekcjach, ale także w relacjach z nauczycielami i rówieśnikami. Uczestnicy szkolenia rozmawiali o konkretnych sytuacjach związanych z cukrzycą i o tym, jak wtedy pomagać dzieciom. Między innymi, prowadząca szkolenie dr Anna Kaczmarek podkreśliła również znaczenie współpracy nauczycieli z rodzicami chorych uczniów oraz ich lekarzami.

W drugiej części spotkania dr hab. med. Beata Mianowska przedstawiła medyczne uwarunkowania choroby. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, czym jest cukrzyca, jak się ją diagnozuje i leczy. Beata Mianowska zwróciła także uwagę na niepokojące statystyki – liczba chorych rośnie, choć o chorobie wiemy coraz więcej. Dlatego tak ważne jest, by nauczyciele umieli rozpoznać objawy cukrzycy i – co najważniejsze – odpowiednio na nie reagować.

Cukrzyca to przewlekła choroba wynikająca z zaburzonego wydzielania lub działania insuliny – hormonu produkowanego przez trzustkę. Objawia się wysokim stężeniem cukru we krwi, wzmożonym pragnieniem, częstym oddawaniem moczu, utratą wagi, ogólnym zmęczeniem i sennością. Nazywana jest pierwszą niezakaźną epidemią na świecie. Chorobie sprzyjają złe nawyki żywieniowe i brak aktywności fizycznej.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia ponad 422 miliony osób na całym globie choruje na cukrzycę. W Polsce natomiast liczbę osób chorych na cukrzycę szacuje się na ponad 2 miliony.

Poniżej galeria zdjęć ze spotkania.