listopad 22, 2018

Do Hymnu! Święto Niepodległej w ZSO w Godzianowie

Temat/nazwa wydarzenia: Do Hymnu! Święto dla Niepodległej  
Nazwa szkoły/placówki: Zespół Szkół Ogólnokształcących w Godzianowie
Imię i nazwisko dyrektora szkoły/placówki: Lucja Supera
Imię i nazwisko osoby odpowiedzialnej merytorycznie za treść: Marta Fontańska

My również uczciliśmy 100-lecie odzyskania niepodległości!

17 października 2018r. w ZSO w Godzianowie odbyło się przesłuchanie do konkursu „Do Hymnu”. Jest to ogólnopolski plebiscyt zorganizowany przez Narodowe Centrum Kultury w związku z przypadającą w tym roku 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasza szkoła znalazła się w ścisłym gronie 300 placówek z całego kraju. 139 uczniów  wspólnie wykonało a capella Hymn Państwowy oraz pieśni „Gaude mater Polonia” i „Rotę”. Nad całością przygotowań czuwał p. Sławomir Trochonowicz, a o wystrój sali zadbali: p. Lidia Żelazna i p. Teresa Piechut oraz p. Dariusz Studniarek z uczniami. Umiejętności i zaangażowanie uczestników oceniało jury w składzie: Krzysztof Kozłowski – pomysłodawca i koordynator konkursu i prof. dr hab. Anna Domańska z Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacwiczów w Łodzi.

Występ dostarczył wielu pozytywnych wrażeń i jak się wkrótce okazało wysiłek uczniów został doceniony. Godzianowski ZSO zdobył pierwsze miejsce w konkursie i od organizatorów otrzyma nagrodę w wysokości 20 tys. zł.

Uczniowie naszej szkoły odpowiedzieli również na apel Prezydenta RP i 9 listopada 2018 roku wzięli udział w akcji „Rekord dla Niepodległej”. Dokładnie o godzinie 11: 11 podczas uroczystego apelu odśpiewany został czterozwrotkowy Hymn państwowy. Apel przygotowali uczniowie klas 3a gimnazjum oraz przedstawiciele klasy 8 wraz z p. Dariuszem Studniarkiem, p. Martą Fontańską i przy nieocenionym wsparciu p. Grzegorza Supery, p. Teresy Piechut, p. Anny Płocharczyk i p. Marzeny Miazek. Widowisko zatytułowane „Pociąg do przeszłości” wzbudziło w zgromadzonych w sali Gminnego Ośrodka Kultury uczniach uczucia patriotyczne, a kilku nauczycielom nawet zakręciła się w oku łezka…

Główne obchody stulecia niepodległości Polski miały miejsce 11 listopada, jak co roku w parafialnym kościele odprawiona została msza święta, tym razem jednak przed nabożeństwem zgromadzeni uczestniczyli w koncercie pieśni patriotycznych. Następnie delegacje uczniów, nauczycieli, Dyrektorzy szkół oraz władze samorządu gminnego złożyli kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, oddając w ten sposób hołd bohaterom walczącym o wolność naszej Ojczyzny. W tym wyjątkowym dniu zadbano także o szczególnie widowiskową atrakcję w postaci pokazu fajerwerków.

Po oficjalnych obchodach zgromadzeni wzięli udział w Pikniku Patriotycznym zorganizowanym przez Gminne Centrum Kultury Sportu i Bibliotekę, którego główną atrakcją była degustacja wojskowej grochówki.