maj 28, 2024

Byliśmy tylko dziećmi – konkurs pamięci ofiar obozu na Przemysłowej

Ośmiu finalistów wyłonił zorganizowany po raz pierwszy, wspólnie przez Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmów i Kuratorium Oświaty w Łodzi, konkurs historyczny dla uczniów szkół podstawowych „Byliśmy tylko dziećmi. Gehenna polskich dzieci w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu”. Na gali finałowej były więzień obozu na Przemysłowej w Łodzi Jerzy Jeżewicz oraz kurator Janusz Brzozowski i dyrektor Muzeum dr Ireneusz Maj wręczyli nagrody i zaświadczenia najlepszym. 

 – Konkurs jest swoistym hołdem składanym więźniom obozu na Przemysłowej przez ich rówieśników – podkreślił Łódzki Kurator Oświaty. – W tamtych dzieciach przeżycia pozostawiły traumę na bardzo długo, często na całe życie, dlatego cieszy mnie ta inicjatywa i zaangażowanie uczniów – dodał. Obecni na spotkaniu w Muzeum Dzieci Polskich obejrzeli przejmujący film: „Nie poznałam Ciebie syneczku – historia Jurka Rutkowskiego”, spotkali się także z więźniem obozu na Przemysłowej, Jerzym Jeżewiczem.

Na etapie szkolnym do konkursu przystąpiło 202 uczniów z 45 szkół województwa łódzkiego. 19 uczniów, którzy przeszli do etapu rejonowego, zostało zaproszonych na warsztaty historyczne do Muzeum Dzieci Polskich w Łodzi.

Do finału dotarło 8 osób i to oni zostali nagrodzeni.

Finaliści to uczniowie szkół z Łodzi, Łanięt, Koluszek, Koźla, Tuszyna i Wolborza. 

Poniżej – zdjęcia z uroczystości