kwiecień 28, 2017

Albumy i książki dla młodych historyków

W środę wicekurator oświaty Elżbieta Ratyńska pogratulowała zwycięzcom olimpiady i konkursu „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”. Uczniowie dostali nagrody i dyplomy.

Podtytuł kolejnej już edycji „Losów żołnierza…. „ brzmiał: Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego – za wolność Waszą i Naszą.
Jak co roku w konkursie i olimpiadzie rywalizowali uczniowie z ponad 40 szkół województwa łódzkiego, a najlepsi spotkali się w XXVI Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi na podsumowaniu naukowych zmagań. Towarzyszyli im rodzice i nauczyciele.
Obecna na uroczystości wicekurator oświaty Elżbieta Ratyńska przypomniała słowa byłego brytyjskiego premiera i męża stanu Winstona Churchilla: „Jeśli lekcje historii niczego nas nie nauczą, my nie nauczymy się, że historia nas uczy”.
– Tradycja, kultura, historia to fundamenty naszej tożsamości. Dbajmy o nie i wychowujmy dla wartości – zaapelowała wicekurator.
Elżbieta Ratyńska podkreśliła, że nauczanie historii niesie ze sobą bardzo ważny wymiar wychowawczy. Historia pozwala nam zrozumieć postawy czy zachowania innych ludzi, często również ich emocje. Wicekurator pogratulowała uczniom wiedzy i podziękowała nauczycielom za rozbudzanie w nich zainteresowania przeszłością naszego kraju.  
Dyplomy, książki i gratulacje odebrało kilkudziesięciu uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów i liceów. Najlepsi z najlepszych będą reprezentować nasz region na etapie centralnym rywalizacji. To: Maciej Barańczyk ze Szkoły Podstawowej w Głuchowie, Szymon Popiela ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Tomaszowie Mazowieckim, Łukasz Robert Kopera z Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Sportowymi w Wieluniu, Marta Szewczyk z Gimnazjum nr 34 w Łodzi, Kuba Jędrzejczak i Adam Romański z III LO w Kutnie oraz Franciszek Viscardi z LO w Skierniewicach.
W części naukowej uroczystości uczestnicy wysłuchali dwóch wykładów. Prof. Jarosław Kita z Uniwersytetu Łódzkiego opowiedział o łódzkich tradycjach walk niepodległościowych od Powstania Kościuszkowskiego do rewolucji 1905 r. Z kolei dr Tadeusz Bogalecki przybliżył uczniom historię walk Armii „Łódź” w Wojnie Obronnej Polski 1939 r.
Zawody centralne odbędą się na początku czerwca w Warszawie.