– Historia tej niezwykłej szkoły wpisuje się w walkę o polską szkołę w Zgierzu. Dzięki temu została dostrzeżona i znalazła się w gronie niespełna dwudziestu placówek w całym województwie, w których odbywają się podobne spotkania – mówił wicekurator Jarosław Krajewski otwierając konferencję naukową „Walka o szkołę polską w regionie łódzkim w 1905 roku” zorganizowaną przez Zgierski Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II.
Nauczycielom i dyrektorom szkół, którzy wzięli udział w wydarzeniu Łódzki Wicekurator Oświaty życzył, „by pogłębiona wiedza z tej konferencji miała przełożenie na spotkanie z uczniami”. Obchodom 120-lecia walki o polską szkołę patronuje Wojewoda Łódzki Dorota Ryl i Łódzki Kurator Oświaty Janusz Brzozowski.
Historycy, nauczyciele i badacze, związani z Uniwersytetem Łódzkim, Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego, Szkołą Podstawową nr 4 w Łęczycy, Muzeum Miasta Zgierza oraz Starostwem Powiatowym w Zgierzu i Związkiem Legionistów Polskich i ich Rodzin, to prelegenci odbywającego się w szkolnej bibliotece spotkania. Poprzez swoje opowieści, przygotowane prezentacje i wystawy, które towarzyszyły konferencji, przybliżyli to, co działo się 120 lat temu nie tylko w regionie łódzkim, ale przede wszystkim na ziemi zgierskiej i w samym mieście. Mowa była nie tylko o społeczno-politycznym kontekście zdarzeń, ludziach zaangażowanych we wprowadzenie języka polskiego do szkół, strajkach w zgierskich zakładach, fabrykach i szkołach, ale także początkach nauczycielskich organizacji zawodowych na ziemiach polskich czy współczesnej edukacji historyczno – kulturalnej, dzięki której poznajemy fakty o tym, co się wydarzyło.
W konferencji wzięli udział: łódzki wicekurator oświaty Jarosław Krajewski, prezydent Zgierza Przemysław Staniszewski, przewodniczący zarządu okręgu łódzkiego Związku Nauczycielstwa Polskiego Marek Ćwiek, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Zgierzu, nauczyciele, dyrektorzy szkół i historycy. Gospodarzem spotkania był Arkadiusz Kędzierski, dyrektor ZZSP.
Poniżej – zdjęcia z konferencji