– Nie możemy patrzeć z ufnością w przyszłość bez pamięci o przeszłości, nie możemy myśleć o przyszłości bez szacunku do tego, co nas ukształtowało – powiedział wicekurator Jarosław Krajewski podczas uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej uczniów, rodziców i nauczycieli ziemi łęczyckiej, którzy 120 lat temu walczyli o polską szkołę. Tablicę, którą zawieszono na murach dawnego Seminarium Nauczycielskiego a obecnie Zespołu Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy, ufundowało łęczyckie starostwo powiatowe.
Łęczyca to kolejny punkt na mapie województwa, w którym społeczność szkolna pielęgnuje pamięć o wydarzeniach sprzed 120 lat. To w tutejszym, ówczesnym Seminarium Nauczycielskim 4 marca 1905 r. ogłoszono strajk. Nie była to łatwa decyzja dla uczniów, ponieważ groziła utratą możliwości kontynuowania nauki. W tym dniu młodzież przyszła do szkoły bez książek, a uczeń Michał Sekuła wręczył dyrektorowi pismo, w którym protestujący żądali nauczania w języku polskim i przez nauczycieli Polaków. Władze policyjne w wyniku śledztwa ustaliły nazwiska organizatorów strajku. Jego przywódcy i uczestnicy, którzy na żądanie dyrekcji nie powrócili do ław szkolnych, zostali wydaleni z Seminarium bez prawa wstąpienia do jakiejkolwiek innej szkoły państwowej, otrzymując tzw. „wilcze bilety”.
By podziękować za ich odwagę i patriotyzm a także uczcić młodych bohaterów sprzed lat, na budynku Seminarium, w którym dziś znajduje się Zespół Szkół im. Jadwigi Grodzkiej odsłonięto pamiątkową tablicę. W uroczystości wzięli udział: Łódzki Wicekurator Oświaty Jarosław Krajewski, przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, władze powiatowe na czele ze starostą łęczyckim Januszem Mielczarkiem, dyrektorzy szkół wraz z delegacjami uczniów, członkowie instytucji i stowarzyszeń z Łęczycy i okolic. Podczas wystąpień podkreślano, jak ogromne znaczenie w kształtowaniu kolejnych pokoleń i postaw patriotycznych młodych ludzi, ma przypominanie tamtych wydarzeń.
Uroczystości przed Zespołem Szkół im. Jadwigi Grodzkiej poprzedziła konferencja naukowa poświęcona wydarzeniom związanym ze 120. rocznicą strajku uczniów łęczyckiego Seminarium Nauczycielskiego.