kwiecień 28, 2017

Szkoła wybrała na patrona gen. Stanisława Maczka

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 22 w Łodzi odsłonięto tablicę upamiętniającą dowódcę słynnej dywizji pancernej z czasów II wojny światowej.

Tablica została umieszczona przy głównym wejściu do szkoły. W środę odsłoniła ją łódzka posłanka Alicja Kaczorowska, córka żołnierza generała. Chwilę wcześniej w wypełnionej uczniami sali gimnastycznej posłanka podziękowała szkole za podjęcie tej inicjatywy i zaoferowała pomoc w edukacji patriotycznej.
Na uroczystość w ZSP nr 22 przybyli m.in. Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika i dowódca 25. Brygady Kawalerii Powietrznej gen. bryg. Stanisław Kaczyński. Wśród gości byli również wicewojewoda Karol Młynarczyk, wicekurator oświaty Elżbieta Ratyńska oraz polscy harcerze z holenderskiej Bredy – potomkowie żołnierzy Stanisława Maczka, którzy w 1944 roku wyzwolili to miasto.
– Polski żołnierz walczy o wolność wszystkich narodów, ale umiera tylko dla Polski – słowa generała przypomniała prowadząca uroczystość wicedyrektor szkoły Edyta Pietrzyk.
W 1939 r. Stanisław Maczek walczył w Wojnie Obronnej Polski, następnie we Francji, skąd przedostał się do Wielkiej Brytanii. Tam powierzono mu dowództwo nad Dywizją Pancerną. W 1944 roku dywizja brała udział w inwazji sił alianckich w Normandii. Następnie przeszła szlak bojowy przez Francję, Belgię, Holandię i Niemcy.
Za udział w walkach Stanisław Maczek otrzymał wiele medali i odznaczeń, m.in. Krzyż Virtuti Militari, a pod koniec życia Order Orła Białego. Po wojnie, pozbawiony obywatelstwa przez komunistyczne władze Polski, pozostał w Wielkiej Brytanii. Zmarł w 1994 r. w Edynburgu.
Postać generała i historię jego pancerniaków przypomnieli uczestnikom spotkania aktorzy Mirosława Marcheluk i Ryszard Mróz.
Uroczystość miała również wyjątkową oprawę muzyczną – zapewnili ją uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej z ul. Sosnowej w Łodzi oraz Orkiestra Wojska Polskiego z Torunia.

ZSP nr 22 kształci młodzież w zawodach związanych z branżą samochodową i mechatroniczną. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku szkolnym przyjmie imię dowódcy słynnej dywizji pancernej.