XXII Festiwal Kolęd i Pastorałek Szkół Specjalnych to wyjątkowe wydarzenie. Pełne ciepła, wzruszeń i muzycznych doznań. Młodzi artyści pokazali się najpiękniej, jak tylko można. Wkładając w swoje prezentacje ogrom pracy, zaangażowania i talent. W tym niezwykłym kolędowaniu, w którym wzięły udział szkoły specjalne z Łodzi, Konstantynowa Łódzkiego, Ozorkowa, Głowna, Łowicza i Aleksandrowa Łódzkiego, uczestniczył łódzki wicekurator oświaty Jarosław Krajewski.
Ich występy co roku wzruszają i przenoszą w atmosferę najpiękniejszych i najbardziej rodzinnych Świąt. Integrują i odkrywają przed nami wspaniałe talenty. Sprawiają, że na twarzach pojawia się uśmiech a w niejednych oczach zabłyśnie łza.
– Podczas dzisiejszej gali konkursowej najważniejsze są dzieci – podkreślał wicekurator Jarosław Krajewski – to niesamowici uczniowie, którzy ze wsparciem swoich rodziców i nauczycieli przygotowywali się często przez cały rok: ćwicząc, dobierając odpowiednie stylizacje i choreografię – mówił. Przypomniał także początki festiwalu, będącego odwołaniem się do pięknego, pełnego tradycji i domowego kolędowania dzieciństwa pomysłodawcy i twórcy przeglądu – Tadeusza Mazurkiewicza, ówczesnego dyrektora Zespołu Szkół Specjalnych im. Stefana Kopcińskiego w Aleksandrowie Łódzkim. Łódzki Wicekurator Oświaty podziękował także obecnej dyrektor szkoły – Paulinie Szafarz – za kontynuowanie tego dzieła i organizację kolejnych edycji imprezy.
Najważniejsza część uroczystości to przesłuchania uczestników. Niektórzy z młodych artystów wręcz porwali publiczność – obecni na sali w Czarnym Stawie śpiewali wspólnie z nimi popularne kolędy i pastorałki. Wiele aranżacji wywołało uśmiech i radość. Czasem pojawiały się także łzy wzruszenia. Podczas występów widać było włożone serce i niekiedy przełamanie samego siebie. Niewątpliwie wszystkim udzieliła się atmosfera rodzinnego, wypełnionego wzajemnym szacunkiem i życzliwością, świątecznego spotkania. Uczniów dopingowali ich wychowawcy i rodzice.
Jury, któremu przewodniczył wicekurator Jarosław Krajewski, wyłoniło najlepszych. Odczytując werdykt przewodniczący zwrócił uwagę, że wszyscy okazali się zwycięzcami – poprzez swój udział w festiwalu i poruszenie wielu serc.
Organizatorem festiwalu, który uczy wrażliwości i daje wspaniałą możliwość integracji, jest Zespół Szkół Specjalnych w Aleksandrowie Łódzkim.
Poniżej galeria zdjęć z uroczystości: